Rekonštrukcie tratí, nákup rušňov aj zelená doprava. Rážovo ministerstvo chce realizovať viac projektov z Plánu obnovy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENTKA: Vymenovala novú vládu SR
Minister dopravy SR Jozef Ráž. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo dopravy SR chce realizovať viac projektov z Plánu obnovy a odolnosti. Okrem súčasných rozbehnutých má pripravené ďalšie s možnou realizáciou v krátkom čase.

„Ide hlavne o rekonštrukcie železničných tratí či investície do verejnej osobnej dopravy, ako aj nákup rušňov pre osobnú, alebo nákladnú dopravu,“ informovalo na sociálnej sieti ministerstvo dopravy.

Rozvoj dopravnej infraštruktúry

O zrýchlení projektov financovaných z prostriedkov Európskej únie z plánu obnovy, ktoré treba využiť do polovice roka 2026, už minister dopravy Jozef Ráž a štátna tajomníčka Denisa Žiláková diskutovali s podpredsedom vlády pre plán obnovy a využívanie eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD).

Súčasťou plánu obnovy sú v pôsobnosti rezortu dopravy projekty na rozvoj verejnej dopravy, železničnej a cyklistickej infraštruktúry, či obnova verejných historických a pamiatkovo chránených budov.

Zabezpečenie zdrojov na projekty

„V spolupráci s ďalšími členmi vlády sa budeme maximálne usilovať o čerpanie zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti SR, Programu Slovensko a ostatných dostupných verejných zdrojov,“ uviedla v súvislosti s už schváleným programovým vyhlásením vlády Denisa Žiláková.

Ako podotkla, cieľom stále ostáva zabezpečenie zdrojov na realizáciu projektov pre výstavbu, modernizáciu a opravu ciest a železníc.

„Projekty, ktoré nesplnili očakávania, prehodnotíme. Financie presunieme na tie úspešnejšie, prípadne navrhneme nové reformy a investície, ktoré sú zamerané na dosiahnutie klimatických cieľov,“ priblížila na sociálnej sieti štátna tajomníčka. Za dôležité označila nastavenie dlhodobo udržateľného financovania dopravnej infraštruktúry.

Míľniky plánu obnovy

Zákon o verejnej osobnej doprave, ktorý je jedným z reformných míľnikov plánu obnovy, umožní zavedenie jednotného cestovného lístka do praxe.

Cestujúci podľa Žilákovej už nebudú musieť kupovať množstvo cestovných lístkov či si nainštalovať rôzne aplikácie dopravcov do mobilného zariadenia.

„Budeme podporovať zelenú dopravu, kde cyklodoprava má svoje pevné miesto. Pri výstavbe nových cyklotrás budeme úzko spolupracovať so samosprávou,“ poznamenala. Na ministerstve si podľa štátnej tajomníčky uvedomujú vážnosť situácie v rekonštrukcii mostov.

Aktuálny stav projektovej prípravy

„Preto zabezpečíme potrebné financie a zákonné podmienky na realizáciu projektov Mostného programu,“ prisľúbila Žiláková. O zámeroch vlády revidovať plán obnovy s dôrazom na ekologickú dopravu na Slovensku štátna tajomníčka už skôr informovala vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimíra Šuchu.

Na ministerstve mu predstavili aktuálny stav projektovej prípravy zvyšných úsekov diaľnice D3 na Kysuciach, ako aj projektov v rámci plánu obnovy v oblasti železničnej infraštruktúry.

„Diskutovali sme o cieľoch vyplývajúcich z programového vyhlásenia vlády, ktoré zahŕňajú zjednodušenie procesov EIA na národnej úrovni, pričom je dôležité zachovať súlad s európskou legislatívou a spolupracovať na téme s Ministerstvom životného prostredia SR,“ informovala Žiláková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa ŽilákováJozef Ráž mlPeter KmecVladimír Šucha
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaHlas-SDMinisterstvo dopravy SRSMER-SD