Rekonštrukcia cesty medzi Trenčianskou Teplou a Dežericami sa predraží, môže za to zosuv svahu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
oprava cesty, rekonštrukcia, cestári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rekonštrukcia cesty II/516 medzi Trenčianskou Teplou a Dežericami bude drahšia minimálne o 1,36 milióna eur. Dôvodom je zosuv časti svahu komunikácie pod horským priechodom Machnáč.

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška počas kontrolného dňa zároveň prezentoval dohodu so zhotoviteľom, že hlavné stavebné práce dokončia ešte v tomto roku.

Za vyššiu cenu môže zosuv svahu

Takmer sedemkilometrový úsek cesty II/516, ktorá spája okresy Trenčín a Bánovce nad Bebravou, je jedným zo štyroch úsekov, ktoré vlani TSK začal rekonštruovať s využitím eurofondov. Pôvodne mali práce stáť 2,8 milióna eur, po uzatvorení dodatku je hodnota zmluvy približne 4,2 milióna eur.

„Na základe obhliadky staveniska po uzatvorení zmluvy boli identifikované viaceré zosuvy pravej časti svahu cesty spôsobené pravdepodobne výrazným navýšením dopravnej záťaže dotknutého úseku. Podľa odborných vedomostí zhotoviteľa v prípade, ak sa v identifikovaných úsekoch zosuvu nezrealizuje kotvenie násypu cestnej komunikácie, bude dochádzať k opätovnej tvorbe pozdĺžnych trhlín, odklonu zvodidiel a postupnej degradácii vozovky,“ priblížila dôvody uzatvorenia zmluvného dodatku Lenka Kukučková z tlačového oddelenia Úradu TSK.

Predĺženie oporného múru

Po schválení dodatku riadiacim orgánom sa tak oporný múr predĺžil o ďalších niekoľko stoviek metrov.

„Po dohode s dopravným inžinierom v záujme plynulosti cestnej premávky boli práce rozdelené na štyri menšie úseky, pričom dva z nich už sú aktuálne hotové,“ uviedol počas kontrolného dňa Baška.

Pri rekonštrukcii sa využije nová technológia

Podľa predsedu TSK by k platnej zmluve mal pribudnúť ešte jeden dodatok.

„So zhotoviteľom a projektantom sme sa dohodli, že na výmenu asfaltových vrstiev v intravilánoch Trenčianskej Teplej a Trenčianskych Teplíc bude použitá nová technológia, vďaka čomu sa zvýši kvalita cesty tak, aby vydržala dlhé roky,“ skonštatoval Baška.

Hodnotu prác odhadol na 250-tisíc eur, a v prípade, že by riadiaci orgán navýšenie zmluvnej ceny neakceptoval, je župa pripravená uhradiť ju z vlastného rozpočtu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav BaškaLenka Kukučková
Firmy a inštitúcie TSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)