Slovenská správa ciest reaguje na vyjadrenia Ferenčáka, má prioritný záujem na dokončení opravy mosta v Kežmarku

Most Kežmarok

Na dokončení rekonštrukcie mosta v Kežmarku má Slovenská správa ciest (SSC) prioritný záujem. Uviedol to v stredu pre agentúru SITA jej hovorca Martin Guzi.

Správa ciest totiž prerušila stavebné práce za 1,6 milióna eur po tom, ako pôvodný zhotoviteľ oznámil odpredaj časti svojho podniku, pričom práva a povinnosti v rámci rekonštrukcie mosta prešli na novú spoločnosť.

Primátor mesta Ján Ferenčák označil zastavenie rekonštrukcie za prejav neprofesionality vedenia Slovenskej správy ciest, pod ktorú most a priľahlý úsek patrí.

Odstránenie asanovaných častí

Za zastavením prác je podľa Guziho prístup pôvodného zhotoviteľa, spoločnosti Cestné stavby Liptovský Mikuláš. Ako informoval, na stavbe sa predtým podarilo ukončiť práce na dočasnom moste, na ktorý bola presmerovaná doprava. Začali sa tiež práce na odstránení asanovaných častí pôvodného mostného objektu.

„Následne, na základe skutočnosti, že u zhotoviteľa stavby spoločnosti Cestné stavby Liptovský Mikuláš došlo k odpredaju časti spoločnosti a k dnešnému dňu (1. júna pozn. redakcie) neboli zo strany zhotoviteľa predložené doklady, ktoré by oprávňovali nový subjekt považovať za právneho nástupcu, boli zo strany SSC stavebné práce prerušené,“ pripomenul hovorca správy ciest s tým, že vyhlásenia primátora Ferenčáka komentovať nebudú.

Financovanie z eurofondov

Most pri kruhovom objazde v blízkosti železničnej stanice bol už dlhšiu dobu v kritickom stave. Pred viac ako dvoma rokmi bola z tohto dôvodu v celom Kežmarku vyhlásená mimoriadna situácia. Slovenská správa ciest ako správca úseku následne na moste znížila zaťažiteľnosť a časť dopravy bola odklonená na provizórny most, ktorý tam dočasne osadila vo februári 2020.

S rekonštrukciou problematického mosta sa začalo v marci tohto roka, ukončená mala byť do deviatich mesiacov. Stavba je zaradená do projektu „Výstavba a zlepšenie bezpečnostných parametrov mostov na cestách I. triedy – 2. etapa v Prešovskom a Košickom kraji“. Slovenská správa ciest ju financuje z eurofondov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FerenčákMartin Guzi
Firmy a inštitúcie Cestné stavby Liptovský MikulášSSC Slovenská správa ciest