Stovky vodičov autobusov sa chystajú do dôchodku, situácia je kritická najmä v Žilinskom a Trenčianskom kraji

vodič, autobus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku sa podľa Zväzu autobusových dopravcov chystá ku koncu roku do predčasného dôchodku približne 200 vodičov autobusov, čo môže výrazne ovplyvniť autobusovú dopravu v regiónoch. Združenie samosprávnych krajov SK8 bude preto iniciovať takú zmenu legislatívy, ktorá by umožnila udržať ich v zamestnaní. Dohodli sa na tom župani na štvrtkovom rokovaní SK8 v Krakovanoch pri Piešťanoch.

Tri možnosti riešenia

Jedna možnosť je umožniť súbeh predčasného odchodu do dôchodku s možnosťou ďalej pracovať. Budeme v tomto prípade sprostredkovateľom na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Ďalšou je zjednodušenie povoľovacieho procesu pre zahraničných vodičov, aby sa čo najjednoduchšie stali vodičmi hromadnej dopravy u nás, o tomto chceme rokovať s ministerstvom vnútra,“ povedal počas dnešného rokovania SK8 banskobystrický župan Ondrej Lunter.

Treťou možnosťou, ktorý by však nemala okamžitý efekt, je podľa predsedov samosprávnych krajov výchova budúcich vodičov prostredníctvom duálneho vzdelávania už na stredných školách.

Situácia v krajoch

Ak by sa podarilo legislatívu v oblasti predčasného odchodu do dôchodkov zmeniť ešte do konca tohto roka, tak by to podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča vytvorilo priestor na rokovanie dopravcov s vodičmi, aby zostali. Kým Banskobystrickému samosprávnemu kraju podľa Luntera zatiaľ nehrozí kritická situácia s vodičmi autobusov, Žilinský samosprávny kraj sa podľa predsedníčky Eriky Jurinovej pripravuje na kritický scenár, ktorým je úprava cestovných poriadkov a škrtanie spojov.

V Trenčianskom samosprávnom kraji podľa župana Jaroslava Bašku ruší SAD Trenčín od pondelka asi 11 liniek. Dopravcovia SAD Trenčín a SAD Prievidza avizujú podľa neho odchod 42 vodičov do predčasného dôchodku.

Predsedovia samosprávnych krajov na štvrtkovom zhromaždení prijali tiež uznesenie, že ich ambíciou je dostať do programového vyhlásenia novej vlády aj časť o reforme verejnej správy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováJaroslav BaškaJozef ViskupičOndrej Lunter
Firmy a inštitúcie Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)TSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)ZAD Zväz autobusovej dopravyZdruženie samosprávnych krajov SK8ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)