V Trnavskom kraji sa zvýši cestovné v prímestskej autobusovej doprave. Koľko si ľudia priplatia?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
autobus
Foto: ilustračné, SITA/Braňo Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Cestovné v prímestskej autobusovej doprave v Trnavskom samosprávnom kraji bude od 1. januára 2024 o 20 percent drahšie. Zvýšenie cien bez diskusie v stredu schválili poslanci Trnavského samosprávneho kraja.

Príprava na budúce zmeny

Dôvodom pre takýto krok je vysoký rast nákladov v prímestskej autobusovej doprave a nepostačujúce zvýšenie cien cestovného na základe indexu spotrebiteľských cien vyhláseného Štatistickým úradom SR.

„Udržať kvalitnú verejnú dopravu v náležitom štandarde pri takom vysokom raste nákladov a pri súčasných cenách cestovného nie je možné. Aby sme vedeli pokryť narastajúce výdavky, museli sme pristúpiť k nepopulárnemu navýšeniu cien cestovných lístkov o 20 percent,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Seniori po starom

Úprava cien cestovného je podľa neho aj prípravou na budúcu prepojenosť spoločného integrovaného dopravného systému, či zavádzanie elektronických informačných systémov do autobusov.

Zvýšenie cien sa bude od 1. januára 2024 týkať všetkých druhov cestovných lístkov od jednorazových, cez predplatné až po osobitné seniorské. Držiteľov Senior pasu (70+), ktorí môžu využívať prímestskú autobusovú dopravu v kraji bezplatne, sa úprava cien nebude týkať.

Cestujúci majú momentálne možnosť kúpiť si sieťové predplatné cestovné lístky za zvýhodnené ceny do konca tohto kalendárneho roka. Študentské 180-dňové cestovné lístky zostanú v platnosti aj na najbližší rok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Viskupič
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR