Štrajk dopravcov Eurobusu za vyššie mzdy je zrušený, zasiahlo ministerstvo dopravy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Archív KSK
  • aktualizované 23. septembra 2022, 15:00

Avizovaný pondelkový výstražný štrajk dopravcov zo spoločnosti Eurobus, a.s. závody Košice a Rožňava sa neuskutoční.

Dôvodom je zamestnávateľom vo štvrtok predložený príkaz ministra dopravy a výstavby SR, ktorý sa odvoláva na zákon o hospodárskej mobilizácii v čase mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov v dôsledku vojny na Ukrajine, v zmysle ktorého ukladá zamestnávateľovi povinnosť zabezpečovať dopravné úlohy. Informovala o tom Anita Fáková z odborového zväzu (OZ) KOVO.

Hrozil celodenný štrajk

Paradoxne, informáciu o tom, či sa na zamestnancov podniku Eurobus, a.s., vzťahuje takáto povinnosť, ktorá by im zabránila v dohľadnom čase štrajkovať, žiadali odborári už pred takmer tromi mesiacmi, koncom júna.

„Vtedy ich požiadavku zamestnávateľ ignoroval a príkaz predložil až teraz, keď v jeho spoločnosti hrozil celodenný ostrý štrajk ako dôsledok neúspešného kolektívneho vyjednávania o zvýšení miezd zamestnancov,“ uviedla Fáková.

Ako ďalej dodala, základná organizácia OZ KOVO Eurobus si pritom povinnosti v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní splnila a zamestnávateľa o plánovanom celodennom výstražnom štrajku informovala už v utorok (20. septembra), teda v dostatočnom a zákonom stanovenom predstihu pred štrajkom.

Kolektívne vyjednávania zlyhali

Dva dni nato zamestnávateľ reagoval predložením príkazu ministra dopravy a výstavby SR v zmysle zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorý ukladá zamestnávateľovi povinnosť zabezpečovať dopravné úlohy v rámci vyhlásenej mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov.

„Za týchto podmienok sa, samozrejme, avizovaný štrajk ruší, ďalej budeme postupovať podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní, a to požiadaním Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o určenie rozhodcu. Za daných okolností však nepotrebujeme dohodu so zamestnávateľom na žiadosti o určenie rozhodcu, pôjde o jednostranné určenie,“ uviedla členka predsedníctva Rady OZ KOVO Alexandra Mičietová.

Odborári u dopravcu Eurobus Košice a Rožňava plánovali vyhlásiť v pondelok (26. septembra) celodenný výstražný štrajk v snahe presadiť svoje požiadavky do novej kolektívnej zmluvy a dosiahnuť tak rast miezd a zmenu organizácie pracovnej pohotovosti vodičov v čase čakania medzi spojmi. Znamenalo by to obmedzenie prímestských autobusových spojov v okresoch Košice a Rožňava.

Zvýšenie minimálnych taríf

Štrajk bol podľa odborárov hraničným vyvrcholením dlhotrvajúceho kolektívneho sporu o uzavretie kolektívnej zmluvy, ktorý sa nepodarilo vyriešiť ani v konaní pred sprostredkovateľom.

Vodiči aktuálne požadovali do taríf minimálne päť eur na hodinu v čase, keď jazdia, a 2,70 eur na hodinu počas prestojov. Zamestnávateľ ich požiadavky odmietol a po neúspešnom konaní pred sprostredkovateľom nesúhlasil ani s riešením sporu pred rozhodcom, čím ostala zamestnancom jediná možnosť, a to vyhlásiť ostrý štrajk.

Predložením príkazu o hospodárskej mobilizácii možnosť štrajku zamestnancov padla, otvorilo to však cestu pre povolanie rozhodcu nominovaného zo Zoznamu sprostredkovateľov a rozhodcov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR