Z Prešova do Košíc začnú premávať expresné autobusy, cieľom je dostať ľudí z áut do verejnej dopravy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Arriva
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Medzi Prešovom a Košicami budú s platnosťou od 1. septembra premávať spoje po diaľnici v čase dopravnej špičky každých 10 až 15 minút, mimo špičky každých 30 minút.

Expresná dopravná obsluha

Nový systém diaľničných autobusových spojov počas pracovných dní prináša cestujúcim v rámci projektu IDS Východ spoločne Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Košický samosprávny kraj (KSK). Informoval o tom hovorca KSK Michal Hudák.

„Zavedenie atraktívneho systému verejnej dopravy medzi druhým a tretím najväčším mestom Slovenska považujeme za nevyhnutnosť. Na trase Prešov – Košice preto výrazne skvalitňujeme expresnú dopravnú obsluhu. Odchody spojov premávajúcich po diaľnici budú usporiadané v pravidelných a jednoducho zapamätateľných časových intervaloch. V rannej aj popoludňajšej špičke pôjde autobus prakticky každú chvíľu, mimo špičky budú spoje premávať spravidla každých 30 minút. Cestujúci si tak už nebudú musieť zložito plánovať cestovanie – ak nebudú stíhať jeden spoj, za krátky čas im pôjde ďalší, čo by malo byť pre nich podstatne komfortnejšie,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Pravidelná a ustálená ponuka rýchlych spojení medzi Košicami a Prešovom je ďalším z koncepčných krokov smerom k rozvoju integrovanej verejnej dopravy na východnom Slovensku.

V rámci zmeny dôjde v mnohých prípadoch aj k zrýchleniu dopravy, a to vďaka zjednocovaniu jazdného času spojov vedených po diaľnici na 30 minút.

Komfortnejšie cestovanie

„Prvoradým cieľom je motivovať čo najviac východniarov k prestupu z osobných áut do verejnej dopravy. Namiesto nepravidelných odchodov, zbytočných súbehov a rôznorodých jazdných časov preto prinášame spoľahlivý a prehľadný systém expresnej autobusovej dopravy medzi krajskými metropolami. Veríme, že cestovanie bude odteraz jednoduchšie nielen pre pracujúcich či školákov, ktorí využívajú autobusovú dopravu pravidelne. Doba cestovania sa skráti aj turistom, ktorým tak ostane viac času na objavovanie krás a pokladov východu,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Ako zároveň podotkol, koncepčné skvalitňovanie dopravnej obslužnosti má zvlášť význam v súvislosti s prípravou strategických priemyselných parkov v okolí Košíc a Prešova.

Súčasťou nového systému expresnej dopravnej obsluhy medzi Košicami a Prešovom sú autobusové spoje zmluvných dopravcov oboch samosprávnych krajov – ARRIVA Michalovce, BUS Karpaty, eurobus, SAD Humenné a SAD Prešov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan MajerskýRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)