Hospodársky výbor odporúča odborné posúdenie rozhodnutia o zrušení tendra na úsek R2 pri Košiciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cesta, auto
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 11. januára, 19:52

Parlamentný hospodársky výbor odporúča Rade Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) odborne posúdiť prvostupňové rozhodnutie úradu o zrušení súťaže na výstavbu rýchlostnej cesty R2 pri Košiciach a zároveň uskutočniť ústne pojednávanie s účastníkom odvolacieho konania, teda s Národnou diaľničnou spoločnosťou a. s., (NDS).

Členovia výboru to odsúhlasili v utorok na záver viac ako dvojhodinového mimoriadneho rokovania o tejto problematike, pričom vzali na vedomie informáciu úradu o zrušení tendra na košický obchvat aj odvolanie diaľničiarov proti tomuto rozhodnutiu. Rada by mala o odvolaní rozhodnúť približne do polovice februára v závislosti od priebehu konania.

Odvolanie obsahuje štyri odborné posudky

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) po rokovaní výboru povedal, že najskôr urobili všetko pre zvrátenie prvostupňového rozhodnutia o tendri. Členov výboru informoval, že odvolanie obsahuje štyri odborné posudky, vrátane Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

A to je podstata veci, že nikto nerieši odbornú stránku, vždy sa riešila len právna rovina,” uviedol minister. Ak rada potvrdí rozhodnutie o zrušení súťaže, bude podľa neho potrebné aktualizovať štúdiu uskutočniteľnosti a súťažné podklady, ísť s tým na Útvar hodnoty za peniaze a vypísať novú súťaž. „Ďalšie tri roky sa bude stavať, tak skôr ako v roku 2029 Košice obchvat mať nebudú,” uviedol Doležal. Aktuálna súťaž na košický úsek R2 trvala tri roky.

Minister pripustil, že mohlo ísť o formálne porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ale aj na základe rozhodnutia najvyššieho súdu má úrad povinnosť aj doložiť, že pochybenie malo aj vplyv na výsledok súťaže. Podstatné podľa neho je, aby bolo možné obchvat začať stavať. „Počkajme si na rozhodnutie rady,” povedal minister. V prípade, ak by rada podľa neho dala za pravdu NDS, stavať by sa mohlo začať už na jar a časť úseku R2 by mohla byť hotová o tri roky. V opačnom prípade zvážia podanie žaloby na súd.

Odloženie výstavby je pre Košičanov nepredstaviteľné

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák odmieta bagatelizovanie porušenia zákona a ak úrad rozhodol o zrušení súťaže, mal na to vážne dôvody. „Rada ako odvolací orgán môže buď potvrdiť rozhodnutie prvého stupňa, alebo rozhodnutie môže zmeniť,” priblížil možnosti rady. Verí, že členovia rady verejne oznámia a zdôvodnia svoje rozhodnutie. Zdôraznil, že rozhodnutie na prvom stupni je na základe faktov a odmieta, že ide o úradnícku šikanu. „Odmietam, že je mimo aplikačnej praxe, naopak, preukázali sme, že je v súlade nielen s rozhodovacou činnosťou úradu, ale aj rady úradu po vymenovaní jej nových externých členov, rozhodnutiami súdov a Európskej komisie,” podotkol Hlivák.

Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský uviedol, že cieľom rokovania nebolo dávať niekomu za pravdu, ale hľadať riešenie tejto situácie. „Nevieme si predstaviť, že by sa celá súťaž musela zopakovať odznova. Od leta počúvame, že už by sa malo začať stavať, chýbala pečiatka Úradu pre verejné obstarávanie,” vyhlásil s tým, že odloženie výstavby úseku je pre Košičanov nepredstaviteľné. Očakáva, že rada úradu si vypočuje nielen právne, ale aj odborné argumenty, nájde dobré riešenie a cesta sa začne čo najskôr stavať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalMiroslav HlivákPeter Kremský
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurovia SKMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie