Uzavreté hraničné priechody s Poľskom musí riešiť vláda, podľa KDH ide o čistý nezmysel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hranica, Poľsko, Slovensko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva vládu, aby riešila uzavreté menšie hraničné priechody pre osobné automobily v prihraničných oblastiach s Poľskom.

Uzavreté priechody z poľskej strany považuje za nezmysel, keďže funguje 24-hodinová stráž, ktorá môže osobné autá kontrolovať.

Malé sú zavreté, veľké otvorené

Podpredseda parlamentného výboru výboru pre regionálny rozvoj Igor Janckulík v stredu upozornil, že hraničné priechody na regionálnych cestách II. a III. triedy sú uzavreté a veľké priechody na medzinárodných cestách sú otvorené.

„Je to čistý nezmysel, ktorým trpia najmä bežní ľudia dochádzajúci za prácou z Poľska na Slovensko a naopak, nehovoriac o malých podnikateľoch či trpiacom turistickom ruchu,“ uviedol Janckulík.

Preto požiadal ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), aby sa začal čo najskôr venovať uzavretému malému pohraničnému styku.

Kresťanských demokratov oslovili starostovia z prihraničných obcí zo Žilinského a Prešovského kraja, ktorí upozorňujú, že v niektorých prípadoch musia dochádzajúci ľudia absolvovať aj 50-kilometrové obchádzky.

Rieši sa to už aj v Bruseli

O tejto otázke už v Bruseli intenzívne komunikuje s poľskými kolegami aj europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann. Podľa nej rokujú o tom, aby poľská strana otvorila všetky hraničné priechody a zabezpečila plnú implementáciu schengenských pravidiel.

„Zároveň som požiadala Európsku komisiu o preverenie proporcionality týchto opatrení, nakoľko závažne bránia voľnému pohybu občanov EÚ. Pre nás na Slovensku to znamená aj ohrozenie cestovania za prácou a tým aj živobytia rodín v prihraničných oblastiach,“ uviedla Lexmann. Zároveň zdôraznila, že vláda SR sa musí urýchlene zaoberať efektívnym riešením nelegálnej migrácie a začať rokovať so susednými štátmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor JanckulíkMatúš Šutaj EštokMiriam Lexmann
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaKDH Kresťanskodemokratické hnutie