Viaceré organizácie majú od nástupu Ráža nové vedenie, podľa ministerstva dopravy ide o bežný postup

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MD SR: Premiér navštívil ministerstvo
Minister dopravy SR Jozef Ráž mladší. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Od výmeny vlády vlani v októbri majú nové vedenie viaceré organizácie v pôsobnosti Ministerstva dopravy SR. Po nástupe súčasného rezortného šéfa Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD) sa personálne zmeny dotkli takmer desiatky hlavných spoločností v oblasti cestnej, železničnej, ale aj leteckej a vodnej dopravy.

Tieto výmeny počas prvých sto dní súčasnej vlády sa udiali bez zdôvodnenia, pričom nové manažmenty štátnych akcioviek a podnikov sú dočasné do výberových konaní. Ministerstvo dopravy na zmenách v rezortných organizáciách či priamo na ministerstve nevidí nič zlé.

Je to bežné pri výmene vlád

Prirodzene sa obmenili aj niektoré vedúce pozície na sekciách či riaditelia viacerých spoločností tak, ako je to bežné pri výmenách vlád. Je legitímne nominovať do týchto funkcií ľudí, ktorým vedenie ministerstva dôveruje, keďže za ich výsledky je priamo zodpovedné,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková.

K otázke, či po týchto výmenách budú rezortné organizácie aj lepšie fungovať a hospodáriť, sa ministerstvo nevyjadrilo. Ani k tomu, či garantuje, že sa diaľnice, cesty, železnice budú stavať, rekonštruovať a modernizovať rýchlejšie, kvalitnejšie, v zmluvných termínoch a že vlaky budú jazdiť podľa cestovného poriadku a bude sa dať na ne spoľahnúť.

Nové vedenie majú tieto organizácie

Nové vedenie majú Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest, Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť Slovensko, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, ako aj Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, Letové prevádzkové služby SR a Verejné prístavy.

Ministerstvo určite neplánuje rušiť vlastný Inštitút dopravnej politiky, bude fungovať ďalej, ale so zmenou na čele. „Žiaľ, čoskoro už bez Martina Darma, ktorý sa rozhodol prijať inú pracovnú ponuku mimo rezortu dopravy,“ potvrdila pre SITA Petra Poláčiková. Ministerstvo zároveň oceňuje jeho kvalitnú a profesionálnu prácu v rámci inštitútu.

Ten plní najmä analytické úlohy, spolupracuje pri dopravnom modelovaní a využívaní jeho výstupov, pripravuje analytické podklady pre vedenie ministerstva, jeho útvary a podriadené organizácie a zároveň je gestorom témy hodnota za peniaze.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž mlPetra Poláčiková
Firmy a inštitúcie Inštitút dopravnej politikyLetisko M. R. ŠtefánikaLPS Letové prevádzkové služby Slovenskej republikyMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosťSMER-SDSSC Slovenská správa ciestVerejné prístavyŽelezničná spoločnosť Cargo SlovakiaŽSR Železnice Slovenskej republikyZSSK Železničná spoločnosť Slovensko