Výluka obmedzí niektoré rýchliky medzi Košicami a Kysakom, cestujúci môžu využiť náhradné spoje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlaky, vlak, vozeň
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upravila od štvrtka 18. apríla do pondelka 29. apríla dopravu na traťovom úseku Košice – Kysak. Dôvodom je výluka, ktorá si vyžiada pozastavenie prevádzky niektorých regionálnych expresov REX 19xx medzi týmito stanicami.

Ako národný vlakový osobný dopravca informoval, kladie dôraz na minimalizáciu vplyvu výluky na cestujúcich a zachovanie plynulosti železničnej dopravy.

Naďalej bude premávať 72 vlakov

Na úseku Košice – Kysak bude aj naďalej v bežný pracovný deň premávať 72 regionálnych a osobných vlakov, ktoré môžu cestujúci stále využívať,“ uviedol hovorca ZSSK Dominik Drevický.

Regionálne expresy REX 19xx, ktoré sú ovplyvnené výlukou, budú od štvrtka začínať svoju jazdu v Kysaku a pokračovať cez Prešov až do Lipian. Výnimkou je REX 1936 (Košice 7:43 – Kysak 7:56 – Prešov 8:14), ktorý ZSSK vypraví do Lipian z Prešova.

Úsek Košice – Kostoľany nad Hornádom

Spoločnosť pristúpila k dočasným zmenám vo vedení vlakov v dôsledku výluky na úseku trate Košice – Kostoľany nad Hornádom, ktorú realizuje manažér železničnej infraštruktúry Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

Rekonštrukčné práce na trati si vyžiadajú obmedzenie kapacity, a preto ňou dočasne nebude premávať štandardný počet vlakov. Cieľom týchto opráv je zvýšenie spoľahlivosti a bezpečnosti železničnej dopravy,“ poznamenal hovorca ZSSK.

Alternatívne spoje

Vo štvrtok 18. apríla je podľa dopravcu medzi Košicami a Kysakom odrieknutých 16 spojov vlakov REX, v nasledujúcich pracovných dňoch 24, v soboty a deň pracovného pokoja 10 a v pondelok 29. apríla 12 spojov. Cez víkendy je zavedených šesť spojov.

Pre cestujúcich železničiari pripravili alternatívne spoje. Osobné vlaky 85xx Prešov – Čierna nad Tisou s prestupom v Prešove a 78xx Košice – Poprad-Tatry s prestupom v Kysaku budú v bežných pracovných dňoch jazdiť s 30 spojmi.

Vybrané vlaky REX 19xx, ktoré jazdia ako doteraz, budú mať v pracovné dni 12 spojov.

Nadväzný spoj posledného vlaku

ZSSK myslí aj na cestujúcich, ktorí jazdia posledným osobným vlakom 8536 (Košice 22:58 – Prešov 23:41).

Tí nebudú musieť v Prešove hľadať nadväzný spoj, pretože na nich počká posledný vlak REX 1964 (Kysak 22:59 – Prešov 23:17 -Lipany 23:54),“ priblížil Dominik Drevický.

Výluky sú uvedené na portáli dopravcu

Zmeny jazdy vlakov v úseku Košice – Kysak sú zapracované ako upozornenia pri konkrétnych spojoch vo vyhľadávači na webe ZSSK. Zoznam vlakov, ktoré ovplyvní výluka, možno nájsť na portáli dopravcu.

Cestujúcim odporúča riadiť sa výveskou či staničným rozhlasom v Košiciach a Kysaku ako aj pokynmi vlakového personálu.

Úsek Košice – Kostoľany nad Hornádom má 9 kilometrov, úsek Kysak – Prešov 16 kilometrov. Sú súčasťou trate Košice – Prešov – Plaveč – Muszyna dlhej 103 kilometrov.

Informácie o aktuálnych výlukách a iných obmedzeniach na železniciach sú zverejnené na https://www.zssk.sk/vyluky/.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dominik Drevický
Firmy a inštitúcie Železnice Slovenskej republiky (ŽSR)Železničná spoločnosť Slovensko