Začali s búraním stavby bratislavského metra, vznikne tam nová električková trať do Petržalky (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Električka, Petržalka
Podoba novej električkovej trate do Petržalky. Foto: www.facebook.com

Stavebník začali s búraním stavby bratislavského metra, vznikne tam nová električková trať do Petržalky.

„Začala sa výstavba druhej etapy petržalskej električkovej trate. Hrubá stavba stanice metra Janíkov dvor a 300 metrov dlhý úsek traťového tunela metra bude postupne zbúraný a práce budú trvať niekoľko týždňov,“ uvádza na svojej webovej stránke Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Výstavba električkovej trate v Petržalke sa začala 18. novembra 2021 a dokončená by mala byť do konca roka 2023. Trasa električky je situovaná v koridore pôvodne plánovanej stavby rýchlodráhy v dĺžke približne štyri kilometre a bude mať sedem zastávok.

Výstavbu už nikdy neobnovili

Výstavba bratislavskej rýchlodráhy sa začala v roku 1988. „Malo to byť vlastne metro, ktoré by viedlo na okraji mesta nad zemou a v centre pod zemou,“ vysvetľuje BSK. Približne po dvoch rokoch, v máji 1990, rozhodol mestský národný výbor o zastavení prác a zmene koncepcie. Výstavba sa už nikdy neobnovila.

„Ako pamiatku na výstavbu metra je možné dodnes vidieť výkopy, rozostavané depo i tunel v Janíkovom dvore na konci Petržalky,“ dodala samospráva.

Neďaleko novej konečnej zastávky Janíkov dvor pribudne slučkové obratisko vrátane haly dennej kontroly a ošetrenia, čo bude mať pozitívny dopad na rýchlosť a výpravu električiek počas mimoriadnych udalostí aj na iných tratiach v meste.

Zrekonštruujú aj existujúcu trať

Bratislava spustila výstavbu predĺženia električkovej trate do Petržalky odovzdaním staveniska skupine dodávateľov zo Združenia NS MHD Petržalka. Celková hodnota zákazky je 74 585 993,96 eura bez DPH.

Jednou z prvých aktivít bolo odstraňovanie stromov a náletových drevín z priestoru trasy novej trate a súvisiacich inžinierskych sietí. Projekt okrem novej električkovej trate v dĺžke 3,9 kilometra a siedmich zastávok zahŕňa aj rekonštrukciu 490 metrov existujúcej trate od Bosákovej po Jungmannovu, vybudovanie štyroch mostných objektov, deviatich križovatiek a šesť kilometrov segregovanej cyklotrasy pozdĺž trate.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)