Agresívnu medvedicu s dvoma mladými usmrtil v turistickej lokalite Pribylina-Hrdovo zásahový tím

Medveď hnedý, medvedica, mláďatá
Foto: ilustračné, Getty images

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) v piatok v skorých raných hodinách usmrtil problémovú medvedicu v lokalite Pribylina-Hrdovo v okrese Liptovský Mikuláš.

Päťročná medvedica strácala plachosť

Medvedica s dvoma mladými vykazovala známky agresívneho správania a pohybovala sa v okolí turisticky známych chatárskych oblastí Pribylina a Podbanské vo Vysokých Tatrách. Informovala o tom manažérka ŠOP pre komunikáciu Kristína Bocková.

Podľa údajov, ktoré zozbieral zásahový tým, išlo v prípade medvedice o rýchlo postupujúcu stratu plachosti. Päťročná medvedica vyhľadávala ľahko dostupnú potravu v blízkosti ľudí. Zásahový tím vyhodnotil jej správanie ako nebezpečné, predstavujúce hrozbu pre miestnych obyvateľov, chatárov a návštevníkov.

Predstavovala veľké riziko

Pohybovala sa aj s mláďatami v blízkosti turisticky atraktívnych lokalít – Hrdovo, Kokavský most a Pod surovým hrádkom, kde vyhľadávala odpad z ľudskej potravy. Zásahový tím ŠOP SR evidoval opakované hlásenia o jej výskyte na lokalite ako aj sťažnosti a spôsobené škody,“ vysvetlila Bocková.

Pokiaľ by tento jedinec z populácie vyradený nebol, hrozilo by ďalšie páchanie škôd na majetku miestnych obyvateľov a riziko, že vyhľadávaním potravy v intraviláne spôsobí ujmu na zdraví človeka,“ dodal riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Podľa ochranárov umiestnenie problémovej medvedice do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné, keďže išlo o jedinca navyknutého na voľný život v prírode, a teda by jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí nebola možná.

Medvieďatá budú monitorovať

Vhodný by podľa nich nebol ani prípadný odchyt medvedice a jej premiestnenie, keďže s vysokou pravdepodobnosťou by sa do lokality vrátila alebo by svoje návyky a správanie opakovala aj v novej oblasti. Medvieďatá bude zatiaľ monitorovať Zásahový tím ŠOP SR s následným vyhodnotením ich správania.

Odstránenie jedincov je najkrajnejšie riešenie

Odstránenie problémových jedincov medveďa hnedého z populácie považuje Štátna ochrana prírody SR za najkrajnejšie riešenie v prípade neúčinnosti využitia všetkých dostupných preventívnych opatrení.

Ďalšími preventívnymi opatreniami by mal byť všeobecný zákaz prikrmovania a vnadísk, ktoré navrhlo Ministerstvo životného prostredia SR dať aj priamo do poľovného zákona.

Pre obce, ktoré žijú v kontakte s karpatskou divočinou, pripravil rezort aj program Karpatské obce. Prostredníctvom neho si budú môcť zabezpečiť bezpečné kontajnerové stojiská, nástroje na plašenie medveďa či zabezpečenie úľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kristína BockováPavol Majko
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírodySpráva TANAPuZásahový tím pre medveďa hnedého