Zamestnávatelia podporujú predĺženie šikanóznej lehoty pre chovateľov, ušetrí im to cez 20 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krava, kravy, dobytok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR podporuje predĺženie lehoty na prihlásenie ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec a kôz do centrálneho registra.

Neadekvátna záťaž

Skrátenú trojdňovú lehotu, ktorá sa má uplatňovať od júla budúceho roka, považujú zamestnávatelia za maximálne neprimeranú až šikanóznu. Podľa nich by išlo o neadekvátnu záťaž pre sektor živočíšnej výroby.

„Lehota tri dni je nerealizovateľná aj z organizačno-technických ako aj personálnych dôvodov. Aj vzhľadom na bežné problémy súvisiace s plnením nahlasovacích povinností akými sú napríklad nefunkčnosť internetu, technológií, výpadok centrálnej evidencie hospodárskych zvierat, akútne riešenie problému týkajúceho sa vzniknutej udalosti, je potrebné poskytnúť chovateľom sedemdňovú lehotu na hlásenie zmien v chove,“ uviedla AZZZ.

Sedemdňovú lehotu považuje asociácia za primeranú a reálne splniteľnú v praxi. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR po kritike ustúpilo slovenským chovateľom. Navrhlo im predĺžiť lehotu na prihlásenie ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec a kôz do centrálneho registra.

Predĺženie o štyri dni

Rezort zároveň priznáva, že pôvodne zavedená trojdňová lehota by chovateľov nadmerne zaťažila, keďže by museli spracovávať veľké množstvo hlásení v krátkom čase.

Chovateľ tak bude od júla budúceho roka hlásiť zmeny v chove ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec a kôz do centrálneho registra do siedmich dní odo dňa vzniku nahlasovanej skutočnosti.

Týmto krokom sa podľa rezortu vytvorí dostatočný časový priestor na hlásenie zmien a odstránia sa negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie v celkovej výške takmer 22 miliónov eur.

Chovatelia hovädzieho dobytka tým ušetria viac ako 11 miliónov eur, chovatelia oviec a kôz cez 10 miliónov eur a chovatelia ošípaných 900-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR