Čítanie listín je na programe hlavného pojednávania v korupčnej kauze Dobytkár

Súd, spisy
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Habočík
Tento článok pre vás načítala AI.

Čítanie listinných dôkazov je na programe dvoch pojednávacích dní vo štvrtok a v piatok 22. septembra na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v korupčnej kauze Dobytkár.

Spis má už vyše 35-tisíc strán

Vyšetrovací spis v tejto kauze má doteraz podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) už viac ako 35-tisíc strán. Po úmrtí jedného z obžalovaných zostalo sedem z pôvodne ôsmich obžalovaných fyzických osôb a päť právnických osôb.

Tieto mali podľa obžaloby páchať trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok (NFP) z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

V rámci listín číta prokurátor ÚŠP zmluvy, faktúry a ďalšie listinné dôkazy spojené s PPA, so žiadateľmi o dotácie a obžalovanými právnickými osobami.

Ako pre agentúru SITA uviedol prokurátor, budúci týždeň by sa pred súd mali dostaviť aj ďalší traja svedkovia. Hlavné pojednávanie je ešte do konca mesiaca naplánované na štvrtok 28. a na piatok 29. septembra.

Vypovedali už Danko, Matečná aj Beňa

Počas pojednávacích dní za viac ako dva roky vypovedalo pred senátom okrem obžalovaných množstvo svedkov. V tomto roku sa medzi nimi ocitol v apríli predseda SNS a bývalý predseda parlamentu Andrej Danko, bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) a bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa.

Vypovedalo už aj niekoľko žiadateľov o dotácie z PPA, ktorí hovorili o tom, že za vybavovanie nenávratného finančného príspevku platili 15 percent z konečnej sumy.

Kauza Dobytkár

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na  pôvodne osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

V kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ  Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA  Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, právnik  Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, respektíve podplácania obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil, ktorý v marci 2023 zomrel a súd voči nemu preto zastavil trestné stíhanie. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Viktora Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka Kodadu na samostatné konanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBoris BeňaGabriela MatečnáJuraj KožuchĽubomír PartikaMartin KvietikMilan KoprivaNorbert BödörPeter KubaViktor Miklas
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNAKA Národná kriminálna agentúraPolícia Slovenskej republikyPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSIS Slovenská informačná službaSNS Slovenská národná stranaŠpecializovaný trestný súd SRÚŠP Úrad špeciálnej prokuratúry