Dedinou roka 2023 sa stala Korňa, kysucká obec sa môže pýšiť aj ropným prameňom

Dedina roka, Korňa
Tento článok pre vás načítala AI.

Dedinou roka 2023 sa stala kysucká obec Korňa. Predurčili ju k tomu prírodné zaujímavosti a tiež aktivity, ktoré obec realizuje v rámci rozvoja cestovného ruchu.

Vyhlasovateľmi národného ocenenia Dedina roka sú od roku 2001 Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia.

Korňa je jedinečná svojou polohou, unikátnymi odľahlými osadami, mariánskym pútnickým miestom Živčáková, obecnou včelnicou či náučným chodníkom Bylinková lekáreň.

Uchádzačov bolo dvanásť

Informovala o tom Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá je spolu s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR vyhlasovateľom národného ocenenia Dedina roka už od roku 2001.

SAŽP spresnila, že o tohtoročný titul prejavilo záujem 12 slovenských dedín, ktoré sa môžu pýšiť úspechmi v rozvoji starostlivosti o vidiek, dokážu prinášať inovatívne riešenia do starostlivosti o svoje prostredie a súčasne nezabúdajú na vlastné tradície a rozmanitosť kultúry. Korňa najkomplexnejšie spĺňa princípy a požiadavky hodnotených oblastí.

„Cestu k víťazstvu jej vytýčila unikátna poloha v chránenej krajinnej oblasti Kysuce umocnená zachovaným osadovým osídlením, ktoré bolo inšpiráciou pre vznik marketingovej značky regionálnej organizácie cestovného ruchu Kysuce, kraj osád,“ uviedla manažérka ocenenia Zlatica Csontos Šimoňáková (MŽP SR) a pokračovala s tým, že o histórii a kultúre predkov obce Korňa hovorí Múr histórie postavený v jej centre aj Pamätný cintorín obetí hladomoru.

„Okrem toho sa miestni môžu pochváliť prírodnou zaujímavosťou, ktorou je Korniansky ropný prameň,“ doplnila Šimoňáková.

Čičmany sú klenotnicou

SAŽP uviedla, že Korňa okrem cestovného ruchu rozvíja aj spoluprácu s miestnymi spolkami a podnikateľskými subjektmi a realizuje množstvo projektov zameraných na zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov obce a kvality životného prostredia, prevenciu kriminality a odpadové hospodárstvo.

Okrem titulu Dedina roka 2023 udelila národná hodnotiaca komisia aj sedem ďalších ocenení. Titul Dedina ako hospodár získali Veľké Ripňany a titul Dedina ako partner patrí Spišským Tomášovciam.

Komisia udelila aj titul Dedina ako maľovaná, ktorý získalo Rakovo a tiež titul Dedina ako klenotnica, ktorým sa pýšia Čičmany.

Cenu generálneho partnera Coop Jednota Slovensko udelili Bzinciam pod Javorinou a Cenu MŽP SR získali Necpaly. Mimoriadnu cenu Národnej hodnotiacej komisie si prevzali Benkovce.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zlatica Csontos Šimoňáková
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)