Európska komisia ustúpila farmárom a stiahla návrh zákona o pesticídoch, stal sa symbolom polarizácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
pesticídy
Pesticídy majú negatívny vplyv na organizmy žijúce v pôde. Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia stiahla svoj návrh zákona proti pesticídom. Je to ďalší ústupok farmárom, ktorí týždne protestujú proti nízkym zárobkom, rastúcim nákladom i byrokratickej záťaži.

Potreba iného prístupu

Návrh o pesticídoch sa stal symbolom polarizácie, povedala šéfka eurokomisie Ursula von der Leyen v Európskom parlamente s tým, že je potrebný iný prístup, aby sa mohlo napredovať ďalej. Spomenutý návrh koloval po inštitúciách Európskej únie (EÚ) počas uplynulých dvoch rokov.

Krok je však najnovšou ukážkou toho, že je euroblok ochotný upustiť od niektorých environmentálnych opatrení, aby si udržal na svojej strane agrosektor. Poľnohospodári trvajú na tom, že opatrenia ako to o pesticídov, by len zvýšili byrokratickú záťaž a zvýšili cenový rozdiel medzi ich produktmi a lacným dovozom vyrobeným zahraničnými farmármi bez podobných záťaží.

Návrhy vznikli bez diskusie s poľnohospodármi

Von der Leyen uznala, že návrhy Únie vznikli bez diskusie s poľnohospodármi. „Farmári potrebujú pre opatrenia prospešné pre prírodu zmysluplné obchodné argumenty. Možno sme tento argument nepredložili presvedčivo,“ povedala.

Nie je jasné, kedy EÚ navrhne nové návrhy. V júni sa uskutočnia eurovoľby a problémy poľnohospodárov sa v ostatných týždňoch stali centrom kampaní, pričom dokonca vytlačili na okraj aj klimatické otázky.

Plány na ochranu farmárov

Únia už reagovala na protesty farmárov aj ďalšími krokmi. Minulý týždeň oznámila plány na ochranu farmárov pred lacnejšími výrobkami vyvážanými z vojnou zasiahnutej Ukrajiny, aj na to, že umožní farmárom využívať časť pôdy, ktorú museli nechať ležať úhorom z ekologických dôvodov.

Očakáva sa, že Európska komisia v utorok oznámi aj ďalšie opatrenia týkajúce sa boja proti klimatickej zmene. Environmentalisti sa obávajú, že aj tie by mohli obsahovať ústupky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ursula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEU Európska únia