Farmári opäť protestujú v Prahe, pred úradom vlády aj na električkovú trať vysypali hnoj (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Traktor, protest, praha, poľnohospodári
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 7. marca, 14:38

V Prahe vo štvrtok protestovali stovky poľnohospodári so svojou technikou. Akciu, ktorú zvolali zástupcovia Agrárnej komory ČR a Zemědělského svazu a podporili aj zástupcovia Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, začali farmári prejazdom ulicami a vysypaním hnoja pred úradom vlády, napokon pred budovou aj demonštrovali. Informuje o tom portál Novinky.cz.

Vypískaný minister poľnohospodárstva

Počas demonštrácie účastníci hlasne dávali najavo svoj nesúhlas, kričali, že toho majú dosť a vyslovili sa napríklad proti dotáciám. Jeden z rečníkov varoval pred občianskou neposlušnosťou, ak sa situácia nevyrieši, a ďalší vyzval občanov Česka, aby podporili poľnohospodárov.

Na proteste farmárov rečnil aj minister poľnohospodárstva Marek Výborný, ktorý podľa Noviniek čelil pískaniu a vulgárnostiam. Demonštrantom zopakoval, čo sa mu podarilo presadiť a zaistiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Na záver demonštrácie sa niektorí účastníci dostali do potýčok s policajtmi, ktorí strážili zábrany pri úrade vlády.

Päť požiadaviek

Farmári pred úradom vlády vysypali hnoj neplánovane. Zasypali ním aj električkovú trať, čím skomplikovali prevádzku mestskej hromadnej dopravy. Vodiča, čo hnoj vysypal, zadržala polícia, pričom uviedla, že je podozrivý z niekoľkých priestupkov. Kopu hnoja pred úradom neskôr ohradili.

Poľnohospodári majú päť požiadaviek. Žiadajú podporu zamestnanosti na vidieku, nekrátenie podpory pre životnú pohodu zvierat, vrátenie zdanenia pôdy na úroveň pred vládnym konsolidačným balíčkom, prípadne nezdaňovanie európskych prevádzkových dotácií, a maximálne navýšenie mimoriadnej pomoci poľnohospodárom, ak to dovolí Európska komisia. Tiež od vlády chcú, aby aktívne bránila ich záujmy v súvislosti s obchodnou dohodou s Ukrajinou.

Traktor, protest v prahe, poľnohospodári
Foto: FB: www.facebook.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Agrárna komora ČRČeskomoravský svazu zemědělských podnikatelůEurópska komisia (EK)Polícia ČRSpolečnost mladých agrárníkůZemědelský svaz