Tomáš Taraba na konferencii ITAPA predstavil najdôležitejšie výzvy jeho ministerstva (video+foto)

Jesenná ITAPA 2023, Tomáš Taraba
Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba počas tlačového brífingu v rámci Medzinárodnej konferencie Jesenná Itapa 2023. Bratislava, 23. november 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

  • aktualizované 23. novembra 15:35

Štát musí naštartovať intenzívnu pomoc mestám a obciam, ktorým chýbajú vodovody, kanalizácie, zlepšia energetickú efektívnosť či podporia triedenie a recykláciu odpadov.

Rozvoj obcí a miest

Uviedol to podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) v štvrtok na medzinárodnej konferencii Jesenná ITAPA 2023 v Bratislave, venovanej digitalizácii, inováciám a moderným technológiám. Šéf envirorezortu predstavil najdôležitejšie výzvy, ktoré pomôžu samosprávam pri praktickej ochrane životného prostredia a rozvoji slovenského vidieka.

„K dispozícii máme stovky miliónov eur z európskych zdrojov, ale aj Environmentálneho fondu. Na stretnutiach s predstaviteľmi samospráv zdôrazňujem, že chceme, aby sa každé jedno euro dostalo do regiónov a pomohlo rozvoju obcí a miest,“ podčiarkol Taraba a dodal, že efektivitu zvýši spájanie sa do veľkých infraštruktúrnych projektov, aby bola pomoc ešte intenzívnejšia a rýchlejšia.

Fungujúce a moderné odpadové hospodárstvo

Ďalšou výzvou bude podľa ministra fungujúce a moderné odpadové hospodárstvo. Zdôraznil, že Slovensko potrebuje efektívny systém nakladania s priemyselným odpadom, čo ušetrí milióny eur v porovnaní s jeho spracovaním v zahraničí.

„V tejto oblasti patríme medzi najzaostalejšie štáty EÚ. Dobre smerovanými investíciami v oblasti spracovania odpadu to ale môžeme zmeniť,“ povedal Taraba.

Jedným z riešení, ako výrazne obmedziť skládkovanie, sú investície do moderných zariadení, ktoré dokážu odpad energeticky zhodnotiť za dodržania prísnej environmentálnej legislatívy. Výstavbe takýchto zariadení musí predchádzať intenzívna komunikácia s odbornou, ale aj laickou verejnosťou či samosprávami, ktoré sú dôležitými partnermi rezortu, dodal envirorezort.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR