Komunálny odpad nemá slúžiť ako lákadlo pre medvede, obce môžu získať tisíce eur na kontajnery

BOJNICE: Testovanie kontajnera medvedmi
Medveď hnedý (lat. Ursus arctos) sa snaží otvoriť kontajner na zmesový odpad uchytený v kovovej konštrukcii počas testu odolnosti v Národnej zoologickej záhrade Bojnice. Foto: SITA/Tomáš Somr.

Samosprávy môžu do 16. augusta zasielať Environmentálnemu fondu žiadosti o dotácie na zabezpečenie kontajnerových stojísk pred prístupom medveďov.

V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo životného prostredia SR s tým, že podporené budú projekty na nákup, výstavbu a zabezpečenie stojísk na komunálny odpad a kontajnerov, prípadne aj na zaobstaranie elektrických ohradníkov či iných foriem ohradenia alebo konštrukcií.

Až 200-tisíc eur

Maximálna výška dotácie na jednu žiadosť je 200-tisíc eur, pričom spolufinancovanie zo strany obcí je minimálne päť percent z oprávnených nákladov.

„Výskyt medveďa v oblastiach realizácie projektu a vhodnosť technického riešenia zabezpečenia kontajnerových stojísk musí byť potvrdený zásahovým tímom,“ zdôraznilo ministerstvo.

Pokles hlásení medveďa

Zároveň pripomenulo, že v minulom roku dostal Environmentálny fond sedem žiadostí o dotačnú podporu na zabezpečenie kontajnerových stojísk, pričom podporené boli všetky v celkovej sume takmer 290-tisíc eur.

„Príkladom fungujúcich preventívnych opatrení sú Vysoké Tatry, ktoré dlhé roky doplácali na problém s nedostatočne zabezpečeným komunálnym odpadom. Práve ten slúžil ako zdroj potravy a lákadlo pre medvede. Vďaka kvalitnému zabezpečeniu kontajnerových stojísk v Tatrách klesol počet hlásení o výskyte medveďa hnedého až 11-násobne, z pôvodných 202 v roku 2020 na 18 v roku 2022,“ uviedol envirorezort.

Ešte výraznejší pokles nastal podľa ministerstva v Starom Smokovci, kde sa počet hlásení o výskyte medveďa hnedého znížil 32-násobne, zo 128 hlásení v roku 2020 na štyri hlásenia v roku 2022.

Menej administratívy

Ministerstvo tiež pripomína, že v prípade žiadostí o náhrady škôd spôsobených chránenými druhmi chovateľom hospodárskych zvierat povinnou prílohou už nie je doklad o vlastníckom práve k majetku – zvieraťu, na ktorom bola spôsobená škoda, ani potvrdenie veterinárneho lekára o príčine úhynu zvieraťa v majetku poškodeného.

Cieľom týchto zmien je odbúrať administratívnu záťaž a zefektívniť poskytovanie týchto náhrad. „Pomoc chovateľom hospodárskych zvierat poskytuje tiež zásahový tím, ktorý im zapožičiava elektrické ohradníky, pomáha im s ich inštaláciou, komunikuje s nimi, edukuje ich, čím sa snaží ukázať, že účinné zabezpečenie má zmysel a prináša výsledky,“ skonštatoval envirorezort.

Dodal, že priamu finančnú podporu chovateľom hospodárskych zvierat na budovanie elektrických oplôtkov či kúpu a starostlivosť o pastierskych psov poskytuje Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), patriaca pod Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Environmentálny fondMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraZásahový tím pre medveďa hnedého