Korene jaseňov v Trenčíne poškodila huba, plánujú spíliť desiatky chorých stromov

Jeden z veľkých stromov na Jakubovom námestí v bratislavskom Starom Meste odstránia.
Foto: ilustračné, Getty Images

Likvidácia chorých stromov v lesnom poraste nad Hviezdoslavovou ulicou v Trenčíne bude pokračovať od 11. októbra. Hovorkyňa Mestského úradu v Trenčíne Erika Ságová informovala, že tento rok tu spadlo už desať stromov a bola len náhoda, že nespôsobili škody na majetku. Aktuálne je na výrub určených 84 drevín, všetky sú v zlom zdravotnom stave.

Poškodené sú aj borovice

Lesný porast nad Hviezdoslavovou ulicou je súčasťou trenčianskeho lesoparku Brezina, v ktorom sa tento rok tzv. sanitárny výrub drevín oproti minulosti zvýšil niekoľkonásobne. Podľa lesného hospodára z Mestského hospodárstva a správy lesov Ivana Jančičku borovicové zóny postihli tzv. sipavky a korene jaseňov začala napádať podpňovka.

Podpňovka spôsobuje hnilobu koreňových nábehov, strom stráca mechanickú pevnosť a stabilitu a dochádza k častému vyvráteniu stromov,“ uviedol Jančička.

Okrem jaseňov sú poškodené aj borovice, čo je podľa lesného hospodára dôsledok suchého počasia. „Evidujeme väčší počet uschnutých borovíc a javory majú viaceré hubové ochorenia, ktorých spúšťačom je tiež sucho a extrémne teplá,“ dodal správca lesoparku.

Výrub desiatok stromov

Lesnícka ochranárska služba Zvolen potvrdila poškodenie koreňových systémov jaseňov v priestore nad Hviezdoslavovou ulicou hubovým ochorením. „Tento rok evidujeme v tejto lokalite už desať spadnutých stromov. Našťastie neprepadli cez oporný múr a nespôsobili škody, vo všetkých prípadoch išlo o choré stromy,“ zdôvodnila potrebu výrubu trenčianska hovorkyňa Erika Ságová.

Aktuálne je na výrub určených 84 chorých drevín. Keďže stromy sú v tesnej blízkosti oporného múru nad parkoviskom, hrozí ich pád na zaparkované autá a prechádzajúcich ľudí. „Asanáciu poškodených stromov odporučili aj pracovníci pozemkového a lesného odboru Okresného úradu v Trenčíne. Dôvodom nie je len bezpečnosť zdravia ľudí a ochrana ich majetku, ale zabráni sa tým aj šíreniu choroby,“ uviedla Ságová.

Miestni obyvatelia sú o plánovanom odstraňovaní poškodených stromov, ktoré sa začne 11. októbra, informovaní. „V obytných domoch sú už vyvesené oznámenia. Z bezpečnostného hľadiska je dôležité, aby boli ohradené parkovacie miesta pod priestorom výrubu voľné,“ dodala Ságová. Počas odstraňovania chorých stromov bude prístup návštevníkov lesoparku Brezina na chodník v tejto lokalite zakázaný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom