Ľudia môžu nahliadnuť do hniezd niektorých druhov dravcov, mláďatá ich onedlho opustia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mláďatá orla kráľovského
Foto: ilustračné, SITA/Ochrana dravcov na Slovensku

Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci s Kukaj.sk prináša živé prenosy z hniezd niektorých druhov dravcov. Od mája môže verejnosť postupne sledovať naživo hniezdenie myšiarky ušatej, sokola myšiara či sokola červenonohého.

Hniezdenie potrvá už len niekoľko dní, kým mláďatá hniezda opustia. Agentúru SITA o tom informovala výkonná riaditeľka mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku Lucia Deutschová.

Videá možno sledovať na stránkach Kukaj.sk – Aktuálne živé prenosy z prírody alebo Ochrany dravcov na Slovensku.

Hniezdenie sokola červenonohého

Deutschová ďalej informuje, že tento rok možno kontrolovať územie a hniezdenie sokola červenonohého vďaka projektu „Divočina na hranici“, ktorý podporil Medzinárodný vyšehradský fond.

V rámci projektu nainštalovali tri kamery na štyroch hniezdach. „Prvou kamerou sme mali možnosť nazrieť do sveta sov – myšiarok ušatých. V tomto prípade došlo k uloveniu samice jastrabom, čo nie je úplne bežný jav. Mláďátá napriek tomu odchoval samec, hoci museli prežiť niekoľko chladných a studených nocí. Malé myšiarky si ľudia zamilovali a na sociálnej sieti spolu s nimi prežívali ich príbeh,“ vysvetlila Deutschová.

„Pozorovanie vtáctva počas návštev v teréne má svoje obmedzenia. Kamery sme umiestnili tak, aby neovplyvňovali priebeh hniezdenia a nerušili hniezdiace vtáctvo. Je dôležité, aby sa vtáky správali prirodzene a umožnili nám tak nazrieť do svojich životov. To, čo sme zistili, ďaleko presiahlo naše očakávania,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Rozmiestnili stovky búdok

Slobodník dodal, že v Chránenom vtáčom území, ktoré je súčasťou Bratislavského kraja, rozmiestnili stovky búdok – tie postupne obsadili najmä sokoly myšiare a myšiarky ušaté.

Hlavným cieľom však bolo podporiť populáciu sokola červenonohého, ktorý sa v roku 2012 ocitol na Slovensku na hranici vyhynutia a nebol známy ani jeden úspešne hniezdiaci pár.

„Mimoriadne nás teší, že sa nám v kombinácii s ďalšími aktivitami podarilo tento stav zvrátiť, i keď sezóna je v aktuálnom roku menej produktívna, než tá minulá. Zatiaľ sme na tejto jedinej pravidelnej hniezdnej lokalite druhu na Slovensku zaznamenali 19 párov, celkový predpokladaný počet mláďat bude okolo 40,“ upozornil Slobodník.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia DeutschováRoman Slobodník
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku