Medvedica z Veľkej Lomnice sa už týždeň neukázala, zrejme pomohlo zabezpečenie odpadu elektrickým ohradníkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý, medvede
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zabezpečenie odpadu elektrickým ohradníkom a ďalšie opatrenia zrejme pomohli podtatranskej obci Veľká Lomnica (okres Kežmarok) zbaviť sa medvedice s dvoma mláďatami. Od začiatku októbra tam navštevovala lokalitu, ktorú využívajú chatári.

Medvedicu lákal odpad

Jej pohyb zaznamenali opakovane na viacerých uliciach obce. Podľa starostu Petra Dudu sa už zatiaľ medvedica ani žiadny iný medveď v lokalite neobjavil asi týždeň.

Obec riešila problém od začiatku so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého Sever a Štátnou ochranou prírody SR. Medvedicu podľa starostu lákal nezabezpečený odpad.

Lokalita bez oplotenia

Medvede majú vynikajúco vyvinutý čuch. Je to ‚zdochlinár‘, ktorý dokáže na niekoľko kilometrov zacítiť zdochlinu a ísť za ňou, ako aj za potravou. U chatárov zacítil potravu,“ povedal pre agentúru SITA starosta.

K zbernej nádobe sa tam podľa jeho slov dostal jednoducho. „Je to rekreačná lokalita, kde nie sú ani ploty. V zmysle platného územného plánu tam pozemky nemôžu byť oplotené, teda zver tam má priestor na migrovanie,“ opísal.

Pomohli plašiče a ohradník

Zásahový tím situáciu od začiatku hlásenia intenzívne monitoroval. „V lokalite s výskytom medvedice s mladými sme vykonávali hliadkovú činnosť. Následne sme inštalovali elektrické plašiče a párkrát sme ju aj plašili,“ priblížil postup pre SITA člen Zásahového tímu pre medveďa hnedého Sever Štefan Preisner.

Ďalším krokom bolo nainštalovanie spomínaného elektrického ohradníka k odpadovým nádobám. „Myslím si, že toto veľmi zabralo. My sme medvedicu nespozorovali, ani ľudia, nemali sme žiadne hlásenia. Myslím si, že sa trocha stiahla,“ dodal Preisner.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Štátna ochrana prírody Slovenskej republikyZásahový tím pre medveďa hnedého