Minister Takáč kritizuje obchodné reťazce za zákaz predaja živých rýb, rezort našiel náhradné riešenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kapor
Foto: ilustračná, SITA/Nina Bednáriková
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) kritizuje obchodné reťazce za to, že zakázali predaj živých rýb pred ich prevádzkami. Spotrebitelia sú preto podľa neho nútení nájsť si iné miesta, kde si môžu kúpiť živú rybu na Vianoce. Zdôraznil, že neexistuje žiadna európska legislatíva, ktorá by predaj živých rýb pred obchodnými reťazcami zakazovala.

600 ton kaprov

„Vyzývame obchodné reťazce, aby sa na to pozreli normálnym spôsobom,“ povedal minister Takáč.

„Spúšťame predaj slovenských živých rýb na 50 miestach,“ uviedol minister pôdohospodárstva s tým, že predaj slovenských živých rýb podporuje. Na Slovensku sa podľa Takáča dochová ročne cez 600 ton kaprov.

Dlhoročná tradícia

„Približne 90 percent z nich sa kúpi pred Vianocami, je to dlhoročná tradícia,“ zdôraznil minister. Upozornil na to, že na Slovensku je veľmi nízka spotreba rýb.

V minulom roku podľa ministra vykonali veterinári 50 kontrol pri predaji živých rýb a neodhalili žiadne nedostatky. Upozornil tiež na to, že len 5 percent kupujúcich si domov berie živú rybu. Rezort pôdohospodárstva podľa ministra podporuje potravinovú sebestačnosť aj v prípade sladkovodných rýb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSMER-SD