Minister Takáč má pre slovenských poľnohospodárov mimoriadne dobrú správu, Európska komisia im schválila efektívnejšie finančné schémy

Richard Takáč
Podpredseda Smeru-SD a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia schválila Slovensku prvú modifikáciu strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na obdobie rokov 2023 až 2027.

Bilaterálne stretnutie s eurokomisárom

Okrem zmeny definície aktívneho poľnohospodára sú súčasťou schválenej modifikácie aj ďalšie návrhy, ktoré vyplynuli z požiadaviek partnerov v rámci aplikačnej praxe. Ide o návrhy v rámci noriem dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu (GAEC), ekoschém, agrolesníckych systémov a sektorových intervencií. Informoval o tom rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč inicioval počas zasadnutia Rady ministrov pôdohospodárstva v Bruseli bilaterálne stretnutie s eurokomisárom pre pôdohospodárstvo Januszom Wojciechowskim, na ktorom ho požiadal o čo najrýchlejšie odsúhlasenie prvej modifikácie, a nie až na záver kalendárneho roka.

„Je to mimoriadne dôležitá a dobrá správa pre Slovensko a slovenských poľnohospodárov. Som rád, že poľský eurokomisár Wojciechowski prijal moje návrhy a modifikácia bola schválená už k 30. novembru 2023. Zmeny majú za cieľ zefektívnenie procesov a schém pre poľnohospodárov. Po schválení prvej modifikácie začneme prípravu na procesovanie druhej modifikácie,“ doplnil minister Takáč.

Zmena strategického plánu

Súčasťou procesu modifikácie, ktorý trval viac ako trištvrte roka, boli rokovania s Európskou komisiou, ale aj so socioekonomickými partnermi. Na schválení modifikácie sa minister Takáč podieľal aj na nedávnom stretnutí európskej komisie agroministrov AGRIFISH v Bruseli.

Týmto rozhodnutím sa schvaľuje zmena strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky Slovenskej republiky na roky 2023 až 2027, ktorý sa týka podpory financovanej z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janusz WojciechowskiRichard Takáč
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópsky poľnohospodársky záručný fond (EPZF)MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRRada ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH)