PPA pri priamych platbách poľnohospodárom prichádza od štvrtka s novinkou (video)

MPRV: Vyplácanie priamych platieb poľnohospodárom
Zľava: Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Ondrej Huma a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč počas tlačovej besedy na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na tému: Novinky pri vyplácaní priamych platieb poľnohospodárom za rok 2023. Bratislava, 29. november 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začne od štvrtka pri priamych platbách pre poľnohospodárov vyplácať zálohové platby. Na tlačovej besede to uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

Komplikované ekoschémy

„Toto sa ešte nikdy nestalo,“ zdôraznil. Upozornil na to, že v minulosti v tejto oblasti nastali chyby kvôli nedostatočne pružnej legislatíve. „Sami sme si celý systém skomplikovali, takto to v iných krajinách nefunguje,“ povedal. Poukázal pritom napríklad na komplikované ekoschémy, aj na v minulosti zlú komunikáciu s PPA.

Zálohové platby na plochové schémy

Generálny riaditeľ PPA Ondrej Humaj spresnil, že ide o zálohové platby na plochové schémy vo výške 50 percent z výšky platieb. Takéto zálohové platby PPA vyplatí viac ako 10-tisíc subjektom z celkového počtu 14-tisíc poľnohospodárov. Ide pritom o 9 z 13 schém v celkovom objeme 350 miliónov eur.

„Zálohové platby sa týkajú tých, ktorí nespadli do kontrolných vzoriek,“ povedal. Upozornil na to, že tohtoročná kampaň je prvou kampaňou nového programového obdobia s novými pojmami, ako sú aktívny poľnohospodár, ekosystémy, či evidencia prenajatých a vlastných pozemkov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej HumajRichard Takáč
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraSmer - SSD