Minister Takáč zaradil do svojho poradného tímu Glovaťáka, predsedu mladých farmárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
MPRV: Vyplácanie priamych platieb poľnohospodárom
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč zaradil do svojho poradného tímu Mariána Glovaťáka, predsedu organizácie mladých farmárov na Slovensku (ASYF).

„To, že mi záleží aj na mladých farmároch, chcem potvrdiť tým, že ich predseda sa stane súčasťou môjho poradného tímu,“ uviedol minister a dodal, že pôvodný termín vyplácať priame platby sa podarilo urýchliť o mesiac a od 29. februára sa začnú vyplácať platby zo schémy mladý poľnohospodár.

„Je to zaujímavý posun. Minister, ktorý prezentuje ako mu záleží na poľnohospodároch, dáva nádej, že tu bude priestor na bližšiu komunikáciu požiadaviek farmárov a hlavne zmysluplný a konštruktívny dialóg,“ dodal Glovaťák.

Minister pri príležitosti zaradenia Mariána Glovaťáka do poradného tímu prijal pozvanie na stretnutie Rady európskych mladých farmárov (CEJA), ktoré zorganizovalo združenie ASYF v Nitre. Spolu s ním sa podujatia zúčastnili aj zástupcovia univerzít, výskumných ústavov a ďalších inštitúcií. Na odbornom programe si členovia CEJA vymenili skúsenosti a názory na aktuálnu situáciu.

Na programe CEJA vystúpil aj Ján Pokrivčák. Ten prezentoval aj jednu z najväčších výziev Slovenska, ktorá čaká mladých farmárov a vôbec farmárov na Slovensku. Tou je podľa neho extrémna fragmentácia pôdy, na ktorej evidujeme 4,4 milióna vlastníkov. K zasadnutiu CEJA sa pripojil aj Alan Matthewsa z Trinity College Dublin v Írsku, ktorý sa venoval otázke efektivity využitia priamych platieb ako aj ich ďalšej budúcnosti v Spoločnej poľnohospodárskej politiky v EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marián GlovaťákRichard Takáč
Firmy a inštitúcie ASYF Združenie mladých farmárov na SlovenskuMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR