Ministerstvo pôdohospodárstva chystá pre poľnohospodárov dlho očakávanú pomoc

peniaze, pôdohospodárstvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľnohospodári sa by sa v budúcom roku mohli dočkať toho, na čo už roky čakajú. Rezort pôdohospodárstva plánuje pre nich zriadiť rizikový fond ako trvalý systém na manažment rizík veľkého rozsahu v poľnohospodárskej prvovýrobe. Pomocou tohto fondu by boli odškodňovaní podnikatelia v poľnohospodárstve. Činnosť rizikového fondu má upravovať osobitný zákon.

Rizikový fond pre poľnohospodárov by mal byť priebežný, vložené zdroje do fondu bude možné kumulovať a používať aj v ďalších rokoch. Spoločné zdroje sa budú vyplácať len členom fondu ako postihnutým subjektom. Finančné zdroje fondu bude tvoriť príspevok z kapitoly rezortu pôdohospodárstva v sume 12 miliónov eur ročne a príspevky od členov fondu.

Pomôže len prispievateľom

„Rizikový fond by mal odškodňovať iba prispievateľov do fondu, nie všetkých postihnutých poľnohospodárov. Predpokladáme, že tento prístup bude motivačným prvkom pre členstvo vo fonde,“ uviedlo ministerstvo.

Zámer vytvorenia samostatného rizikového fondu si podľa ministerstva vyžaduje legislatívnu zmenu v schéme štátnej pomoci na náhradu škôd spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe, ako aj v schéme štátnej pomoci na nápravu škôd spôsobených chorobami zvierat a na úhradu niektorých nákladov na eradikáciu chorôb zvierat formou dotácie.

Návrh mal byť už v roku 2020

Návrh systému riadenia rizík v poľnohospodárstve malo ministerstvo pôdohospodárstva vypracovať ešte v decembri 2020. Tento termín sa však predĺžil do konca roka 2022 a neskôr do konca júna tohto roka. Po nástupe úradníckej vlády Ľudovíta Ódora sa táto úloha zaradila medzi strednodobé priority programového vyhlásenia vlády s termínom plnenia do 30. septembra tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít Ódor
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR