Ministerstvo si posvieti na vrt geotermálnej vody v Tatranskej Lomnici, preverí zákonnosť rozhodnutí úradov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
prvý sneh sezóny, Vysoké Tatry
Foto: Ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš.
  • aktualizované 9. júna 12:05

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) preverí zákonnosť rozhodnutí o prieskumnom vrte pre geotermálne vody v Tatranskej Lomnici. V tlačovej správe o tom informoval Michal Cákoci z odboru komunikácie MŽP SR.

Obavy širokej verejnosti vzbudili rozhodnutia okresných úradov v Poprade a Prešove, v zmysle ktorých sa geotermálny vrt v Tatranskej Lomnici nemá posudzovať v procese EIA, teda procese posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Vrt bude hlboký 500 metrov

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) dal preto pokyn na preskúmanie zákonnosti oboch rozhodnutí v mimo odvolacom konaní. V prípade, ak MŽP SR zistí porušenie zákona, môže nariadiť zrušenie týchto rozhodnutí alebo uložiť povinnosť dôkladne preskúmať navrhovanú činnosť v riadnom procese posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Súkromná spoločnosť chce v Tatranskej Lomnici realizovať hydrogeologický vrt hĺbky do 500 metrov. Overiť ním chce možnosť zachytenia termálnej vody s predpokladanou ložiskovou teplotou od 20 do 25 stupňov Celzia.

Miestni nesúhlasia

Navrhovateľ plánuje geotermálnu vodu využiť ako zdroj tepla v objekte Vila Széchényi. Miestni však nesúhlasia, v Tatranskej Lomnici sa proti vrtu spisovala aj petícia. Tatranci dlhodobo upozorňujú na to, že vrt je plánovaný v tesnej blízkosti sídliska a neprimeraným spôsobom zasiahne do bežného života obyvateľov tejto tatranskej osady.

Okrem nadmernej hlučnosti spojenej s realizáciou vrtu sa obávajú najmä toho, že sa do miestneho potoka dostane arzén. Žiadali tiež vypracovanie posúdenia vplyvov na životné prostredie (proces EIA).

Tatranci sú obozretní

Tatranci vítajú snahu ministerstva životného prostredia, ostávajú však naďalej obozretní. Pre agentúru SITA to uviedla poslankyňa mesta Vysoké Tatry a členka petičného výboru Lucia Dubielová.

„Počkáme si na to, ako to dopadne, pretože počas dvoch rokov sme už niekoľkokrát upozorňovali na rôzne porušenia zákona v tomto prípade a rovnako aj ako obyvatelia na naše právo na zdravé životné prostredie,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajMichal Cákoci
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR