Novelou zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) sa navracia štandardný proces, ktorý platí v európskych krajinách ako Nemecko alebo Rakúsko.
Uviedol to podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba po rokovaní vlády. Šéf envirorezortu tak reagoval na odkazy mimovládok, ktoré podľa neho narúšali výstavbu čohokoľvek.
Druhý najhorší zákon EIA
Minister povedal, že Slovensko má druhý najhorší zákon EIA v celej Európskej únii (EÚ) a novelou zákona sa docieli zrýchlenie procesov a tým pádom aj zlacnenie výstavby. Ďalej uviedol, že mimovládnym organizáciám, ktoré si z EIA urobili živnosť a narúšali výstavbu fabrík, výstavbu čohokoľvek a vypaľovali jednotlivé subjekty na trhu, je koniec.
Taraba pokračuje v obmedzovaní ľudských práv, tvrdí Stohlová a nevie krotiť svoju nenaplnenú ambíciu byť ministrom hospodárstva
„Nie je predsa možné, že za vami chodí riaditeľ Volva, pretože tu nevie postaviť fabriku a mimovládky ho vypaľujú, lebo našli nejaké prázdne hniezdo,“ uviedol minister.
Plačlivé odkazy mimovládok
Šéf rezortu dodal, že všetky “plačlivé odkazy mimovládok“ a rôznych organizácií vnímajú tieto subjekty iba zo svojho subjektívneho pohľadu. Taraba verejnosť ubezpečil, že o žiadne právo ľudia neprídu. Zároveň tiež vysvetlil, že najdôležitejšie, čo sa zmení novelou EIA, budú lehoty.
Minister Taraba zbavuje občanov akýchkoľvek práv pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, upozornil Kiča
„Na Slovensku konečne EIA nebude trvať 450 až 500 dní a odstránia sa svojvoľné konania, až nekonania úradníkov.“ Na záver dodal, že každý racionálne uvažujúci človek vidí, že zo Slovenska sa stala druhá najchudobnejšia krajina EÚ, chápe, že sa to stalo pre niečo.
Ako dôvod, prečo sa to stalo, udáva aj absurdný zákon EIA. „Zákon EIA, ktorý dnes na Slovensku máme, je zákon, ktorý likviduje a odrádza investovať na Slovensku,“ uviedol Taraba.