Minister Taraba zbavuje občanov akýchkoľvek práv pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, upozornil Kiča

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Taraba,Kiča
Bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča a súčasný minister envirorezortu Tomáš Taraba. Foto: koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Novela zákona posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) podľa Michala Kiču, environmentálneho experta (Demokrati), neprešla predbežným pripomienkovým konaním, nevykonali sa k nemu konzultácie s verejnosťou a odborníkmi a ani podnikateľskými subjektami.

Bola predložená do zrýchleného legislatívneho konania, hoci na to nebol objektívny dôvod. Kiča taktiež dodal, že takto minister Taraba zbavuje občanov akýchkoľvek práv dôležitých pri posudzovaní EIA.

Ministerstvo tak zneužíva skrátené legislatívne konanie a závažne porušuje legislatívne pravidlá vlády. Minister by si mal už konečne uvedomiť, že pánmi v tomto štáte sú občania a nie lobisti. Vláda ňou nielenže nerieši zefektívnenie procesu posudzovania EIA, ale priamo ohrozuje eurofondy a Plán obnovy,“ uviedol Kiča.

„Zákon spolu s iniciatívou ministra dopravy Ráža v zákone o strategických investíciách predstavuje masaker pre kontrolu občanov nad dianím v ich bezprostrednom okolí. O aktuálnom vývoji budeme informovať aj zástupcov Európskej komisie a pripravuje aj hromadnú pripomienku,“ dodal na záver Kiča.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž mlMichal KičaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie DemokratiEK Európska komisiaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná strana