Taraba pokračuje v obmedzovaní ľudských práv, tvrdí Stohlová a nevie krotiť svoju nenaplnenú ambíciu byť ministrom hospodárstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PS: Pri ochrane ŽP nebude čakať 100 dní
Podpredsedníčka výboru a poslankyňa PS Tamara Stohlová. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda pokračuje v ďalšom obmedzení práv ľudí. Európska komisia vysiela varovanie. Uviedlo to hnutie Progresívne Slovensko a vysvetlilo, že envirorezort začal skrátené medzirezortné pripomienkové konanie k novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) podľa PS tak pokračuje v obmedzovaní práv verejnosti zapájať sa do riadneho legislatívneho procesu. Upozornila na to podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (PS).

Poslanec Michal Sabo (PS) uviedol, že nespochybňuje potrebu zefektívniť proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. „Novelu EIA mala dokončiť už predchádzajúca vláda, a na jej zlyhania sme upozorňovali. No spôsob, akým sa to deje, je problematický. Opäť narýchlo, opäť za obmedzenia práv laickej aj odbornej verejnosti,” zdôraznil Sabo a pripomenul, že Taraba v minulosti uviedol, že ochrana prírody nemôže stáť v ceste akejkoľvek výstavbe.

„Týmto návrhom iba potvrdil, že svoj výrok myslel vážne. Taraba nevie krotiť svoju nenaplnenú ambíciu byť ministrom hospodárstva z minulého storočia. Ignoruje záujmy životného prostredia aj záujmy občanov. Teraz je však ochotný riskovať aj finančné zdroje z Európskej únie,” dodala Stohlová.

Novela zákona ide opačným smerom

PS priblížilo, že Európska komisia okrem podania žaloby v súvislosti so smernicou o vode informovala aj o tom, že slovenskej vláde zasiela formálnu výzvu za nesplnenie požiadaviek Aarhuského dohovoru o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia.

Sabo vysvetlil, že komisia slovenskú vládu upozornila na to, že zrozumiteľne nezabezpečuje verejnosti možnosť napadnúť právne predpisy o životnom prostredí na súde. „Predložená novela zákona o EIA ide zjavne úplne opačným smerom a sťažuje verejnosti domáhanie sa práva na zdravé životné prostredie,” uzavrel Sabo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal SaboTamara StohlováTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaPS Progresívne SlovenskoSNS Slovenská národná strana