Na Súdnom dvore EÚ je ďalšie podanie, podľa Tarabu to poukazuje na neschopnosť predchádzajúcich vlád

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 14. schôdze vlády
Zľava: Minister spravodlivosti SR Boris Susko a minister životného prostredia SR Tomáša Taraba počas tlačového brífingu po rokovanÍ 14. schôdze vlády SR. Bratislava, 1. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ďalšie podanie na Súdny dvor Európskej únie a nový „infringement“ za neplnenie si svojich národných záväzkov pri ochrane životného prostredia poukázali podľa podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) na zlyhania predchádzajúcich vládnych garnitúr.

„Sme v neustálom kontakte s inštitúciami a budeme hľadať riešenia, ktoré pomôžu skutočnej ochrane životného prostredia,“ zdôraznil Taraba.

Povinnosti s povodňovými rizikami

Slovensko si aktuálne neplní svoje povinnosti pri hodnotení a manažmente povodňových rizík. Konanie otvorila Európska komisia (EK) ešte vo februári 2023. Doterajšie úsilie vyhodnotila EK ako nedostatočné a rozhodla sa prípad postúpiť na Súdny dvor Európskej únie.

Rovnako tak EK začala nové formálne konanie (tzv. infringement) z dôvodu nedostatočného zabezpečenia všeobecného prístupu k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia (tzv. Aarhuský dohovor).

Neschopnosť prechádzajúcich vlád

Ako minister Taraba uviedol, ak aj EK žalobu naozaj podá, tá nebude obsahovať žiadne návrhy finančných sankcií. Európsky súdny dvor bude totiž posudzovať len splnenie povinnosti k lehote stanovenej v odôvodnenom stanovisku.

„Slovenská republika teda v tejto veci nenesie riziko žiadnych hospodárskych škôd vyplývajúcich zo sankcií, čo však nemožno tvrdiť o reputácii našej krajiny a neschopnosti predchádzajúcich vlád riešiť skutočné problémy životného prostredia,“ dodal Taraba.

V prípade doručeného infringementu má Slovensko dva mesiace na to, aby zaslalo EK odpoveď. Ak bude Komisia považovať danú odpoveď za neuspokojivú, môže pristúpiť k vydaniu odôvodneného stanoviska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)SNS Slovenská národná stranaSúdny dvor Európskej únie