Matečná ako štátna tajomníčka je zlým signálom, ktorý vysiela vláda. Kritizujú progresívci a KDH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SVÄTÝ JUR: Otvorenie dopravného terminálu
Zľava: Primátor mesta Svätý Jur Šimon Gabura a podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná počas rozhovoru pre média v rámci otvorenia prestupného dopravného terminálu v meste Svätý Jur. Svätý Jur, 30. júl 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) i Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) kritizujú vymenovanie bývalej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej do pozície štátnej tajomníčky na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR.

Zlý signál od vlády SR

„Vymenovať Gabrielu Matečnú za štátnu tajomníčku je zlý signál, ktorý vysiela vláda SR,“ myslí si podpredseda KDH a poslanec parlamentu Marián Čaučík. Poukázal na to, že pôsobenie Matečnej v pozícii ministerky bolo v minulosti sprevádzané problémami, spomenul kauzu Dobytkár či problémy s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

„Žiaľ, vymenovanie pani Matečnej za štátnu tajomníčku na ministerstve životného prostredia pôsobí ako ďalšia politická trafika pre verného straníka, čo je v priamom rozpore so sľubmi vlády o profesionálnom riadení krajiny a neprispieva to k budovaniu dôvery verejnosti,“ vyjadril sa Čaučík.

Politické rozhodnutie národniarov

Minister Tomáš Taraba týmto dokonáva premenu rezortu na všetko iné, len nie ministerstvo životného prostredia. Taraba pravidelne kritizuje vlastný rezort za nehospodárnosť, ktorý vraj “vyciciavali” mimovládne organizácie a ‚dohodári‘. Nomináciu Gabriely Matečnej minister otvorene označil za politické rozhodnutie SNS,“ poukázala Stohlová.

Poznamenala tiež, že na envirorezorte už pôsobia dvaja štátni tajomníci, pričom jeden z nich, Štefan Kuffa (nom. SNS), má podľa poslankyne na starosti len Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.

„Na ministerstve ho tak zjavne ‚zaparkovali‘ po nezhodách na rezorte kultúry,“ myslí si Stohlová. Štefan Kuffa krátky čas pôsobil ako štátny tajomník rezortu kultúry, odtiaľ sa presunul na MŽP.

Nominácia vzbudzuje obavy

„Matečnej nominácia s históriou protiprírodných postojov navyše vzbudzuje obavy, že záujmy životného prostredia pôjdu na ministerstve ešte viac do úzadia,“ zdôrazňuje poslankyňa. Aj Stohlová pripomenula problematické momenty spájané s Matečnej pôsobením v pozícii ministerky.

„SNS tak opäť len dokazuje, že štátne funkcie vníma ako trafiky pre upratanie svojich ľudí,“ uzavrela. Gabriela Matečná sa stala tajomníčkou MŽP SR, na dnešnom rokovaní jej vymenovanie do funkcie schválila vláda. Matečná bola v minulosti ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, krátko bola poverená i vedením rezortu školstva.

Zahraničné vzťahy a bilaterálna spolupráca

Pôsobila tiež v Slovenskom pozemkovom fonde či Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Jej meno bývalo skloňované v súvislosti s kauzou Dobytkár. Matečná by sa v rámci envirorezortu mala venovať najmä agende zahraničných vzťahov a bilaterálnej spolupráci.

„Pani Matečná čelila v uplynulých troch rokoch nielen mediálnej šikane, ale aj dôkladným previerkam, ktorých výsledkom je, že orgány činné v trestnom konaní nenašli žiadne jej pochybenia. SNS uznáva prezumpciu neviny a nič nebráni tomu, aby pani Matečná zastávala pozíciu štátnej tajomníčky na ministerstve životného prostredia. SNS oceňuje, že pán minister Taraba nomináciu strany akceptoval,“ uviedla SNS, ktorá Matečnú na predmetný post navrhla a za nomináciou si podľa svojho vyjadrenia stojí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela MatečnáMarián ČaučíkŠtefan KuffaTamara StohlováTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMŽP Ministerstvo životného prostredia SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraProgresívne Slovensko (PS)Slovenský pozemkový fond (SPF)SNS Slovenská národná strana