Procesné strany v kauze Dobytkár sa majú vyjadriť, či súhlasia so zmenou v senáte

Špecializovaný trestný súd SR
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.
Tento článok pre vás načítala AI.

Procesné strany v kauze Dobytkár sa majú do 22. decembra vyjadriť, či súhlasia so zmenou senátu, alebo či navrhujú dokazovanie vykonať odznovu. Informovala o tom hovorkyňa Špecializované trestného súdu Katarína Kudjáková.

Nový člen senátu

Pôvodný člen senátu totiž podľa medializovaných informácií nastúpil od 1. decembra na ročnú stáž na Najvyššom súde SR.

„V zmysle rozvrhu práce Špecializovaného trestného súdu sa od 1. decembra stáva tretím členom senátu v tejto trestnej veci Rastislav Stieranka. Termíny decembrových pojednávaní sú zrušené, nakoľko predseda senátu oznamuje procesným stranám zmenu v senáte a meno nového člena senátu s tým, že sa majú vyjadriť k ďalšiemu procesnému postupu,“ uviedla Kudjáková.

Doplnila, že nové termíny budú v danej trestnej veci určené obratom po doručení vyjadrenia procesných strán.

Vypovedalo už množstvo svedkov

Po úmrtí jedného z obžalovaných zostalo v kauze Dobytkár sedem z pôvodne ôsmich obžalovaných fyzických osôb a päť právnických osôb. Tieto mali podľa obžaloby páchať trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok (NFP) z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Ak obžalovaní nebudú súhlasiť so zmenou v senáte, súd bude musieť dokazovanie vykonať odznovu.

Počas pojednávacích dní za viac ako dva roky vypovedalo pred senátom okrem obžalovaných množstvo svedkov. V tomto roku sa medzi nimi ocitol v apríli predseda SNS a bývalý predseda parlamentu Andrej Danko, bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) a bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa. Vypovedalo už aj niekoľko žiadateľov o dotácie z PPA, ktorí hovorili o tom, že za vybavovanie nenávratného finančného príspevku platili 15 percent z konečnej sumy.

O čom je kauza Dobytkár?

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na  pôvodne osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

V kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA  Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, respektíve podplácania obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil, ktorý v marci 2023 zomrel a súd voči nemu preto zastavil trestné stíhanie. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Viktora Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka Kodadu na samostatné konanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBoris BeňaGabriela MatečnáJuraj KožuchKatarína KudjákováĽubomír KropilĽubomír PartikaMarek KodadaMartin KvietikMilan KoprivaNorbert BödörRastislav StierankaViktor Miklas
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNAKA Národná kriminálna agentúraPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSIS Slovenská informačná službaSNS Slovenská národná stranaŠpecializovaný trestný súd SR