Špecializovaný trestný súd zrušil niekoľko termínov pojednávaní v kauze Dobytkár, dôvodom by mala byť zmena v senáte

Specializovany trestny sud
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

V korupčnej kauze Dobytkár zrušil Špecializovaný trestný súd niekoľko termínov hlavného pojednávania vytýčených na december. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu. Najbližší termín pojednávania sa pôvodne mal uskutočniť vo štvrtok 7. decembra. Dôvodom zrušenia termínov by mala byť zmena v senáte. Jeden z jeho členov totiž podľa medializovaných informácii nastúpil od 1. decembra na ročnú stáž na Najvyššom súde SR.

Zmena v senáte

Po úmrtí jedného z obžalovaných zostalo v kauze Dobytkár sedem z pôvodne ôsmich obžalovaných fyzických osôb a päť právnických osôb. Tieto mali podľa obžaloby páchať trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok (NFP) z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Ak obžalovaní nebudú súhlasiť so zmenou v senáte, súd bude musieť dokazovanie vykonať odznovu.

Počas pojednávacích dní za viac ako dva roky vypovedalo pred senátom okrem obžalovaných množstvo svedkov. V tomto roku sa medzi nimi ocitol v apríli predseda SNS a bývalý predseda parlamentu Andrej Danko, bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) a bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa. Vypovedalo už aj niekoľko žiadateľov o dotácie z PPA, ktorí hovorili o tom, že za vybavovanie nenávratného finančného príspevku platili 15 percent z konečnej sumy.

Obžalované osoby

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. V kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelili obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert B., finančník Martin K., podnikateľ Peter K., bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., veterinár Ľubomír K., právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor M. Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania obžalovaný veterinár Ľubomír K., ktorý v marci 2023 zomrel a súd voči nemu preto zastavil trestné stíhanie. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel. Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor M. Vyhlásenie obžalovaného Viktora M. o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBoris BeňaGabriela Matečná
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSIS Slovenská informačná službaSNS Slovenská národná stranaŠpecializovaný trestný súdÚrad špeciálnej prokuratúry