Taraba hodnotí svojich prvých sto dní ako úspešných a chce Slovensko, kde sa oplatí investovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Michal Veterník.
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba zhodnotil prvých sto dní v rezorte životného prostredia ako úspešných.

„Platí to, čo som povedal od prvého dňa nástupu, že nebudeme klásť prekážky naším zamestnávateľom a podnikateľom. Chceme Slovensko, kde sa oplatí investovať. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) sa stalo nástrojom šikany vytváraním umelých dodatočných pravidiel, ktoré EÚ ani nepozná. Lebo s čím sa stretávali naši podnikatelia, boli len nekonečné prieťahy v konaniach,“ uviedol minister.

Dotácie z Environmentálneho fondu

Ako príklad uviedol Taraba situáciu v automobilke Peugeot, ktorá nedokázala získať povolenia na realizáciu environmentálne čistých technológií.

„Obdobie, keď ministerstvo bránilo ekonomickému rozvoju, aktivitám či novým investíciám, sa skončilo. Ministerstvo životného prostredia nemôže byť prekážkou ekonomického rozvoja,“ zdôraznil Taraba.

Ako ďalší úspech ministerstvo považuje, že spriechodnilo Environmentálny fond, ktorý ku koncu minulého roka samosprávam rozdal 150 mil. eur na dotáciách.

Financie smerovali do ochrany životného prostredia, ale aj odkanalizovania obcí, podpory triedenia komunálnych odpadov či zvyšovania energetickej efektívnosti.

Dohoda so samosprávami

Ministerstvo muselo rýchlo reagovať na mechanicko – biologickú úpravu komunálneho odpadu samospráv, ktorá mala byť povinná od 1. januára 2024.

„Predošlé vedenie však „zabudlo“ vytvoriť mechanizmus a neposkytlo im dostatok financií, aby sa dokázali včas pripraviť. So samosprávami sme dospeli k dohode a spoločne budeme hľadať riešenie, ako zabezpečiť efektívny mechanizmus,“ vysvetlil Taraba.

Medzi úspech zaradil Taraba aj vyhlásenie medzinárodného tendra na inováciu a modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Tender v minulosti zrušili predchádzajúce vlády, súčasné turbíny sú pritom už najmenej 10 rokov po životnosti a ich obstaranie bude pravdepodobne niekoľkonásobne drahšie ako v roku 2018.

Bezpečnostný hazard

Ministerstvo v krátkom čase otvorí aj tému obnovy výstavby vodných stavieb – Vodného diela Slatinka a Vodárenskej nádrže Tichý potok.

„Považujem vyslovene za bezpečnostný hazard, že predchodca jedným podpisom zastavil prípravu vodného diela na rieke Hron, ktoré je tak kritické pre infraštruktúru jadrovej elektrárne v Mochovciach,“ podotkol šéf envirorezortu.

Jeden z prvých zákonov, ktoré nová vláda schválila, je novela zákona o environmentálnych záťažiach. Nová právna úprava umožní naštartovať sanáciu starých toxických skládok či iných environmentálnych záťaží.

Envirorezort touto novelou napravil stav, ktorý vznikol nepremyslenou a nelogickou úpravou jeho predchodcu.

Sanácia envirozáťaže vo Vrakuni

Ministerstvo chce urýchliť sanáciu envirozáťaže vo Vrakuni, čo najskôr sa vysporiadať s majiteľmi pozemkov a uzavrieť s nimi dohodu, aby sa sanačný projekt začal realizovať.

Rovnako tak je prioritou zneškodniť toxické PCB látky, ktoré sú uložené v 150-tich sudoch v areáli závodu Chemko Strážske. Verejné obstarávanie na ich zneškodnenie spustí ministerstvo v priebehu februára.

„Aktivity rezortu budú tiež smerovať k odbornej diskusii v súvislosti s vybudovaním základnej environmentálnej infraštruktúry pre odpad, ktorý sa už nedá recyklovať a musí sa skládkovať, vrátane toho toxického. Slovensko už viac nemôže byť označované za skládkovú veľmoc. Rovnako tak odpad nemôže viac znečisťovať vody a nemôžme byť odkázaní takýto odpad vyvážať za drahé peniaze do zahraničia, pretože ho nevieme zneškodniť u nás doma,“ vysvetlil Taraba.

Na záver minister tiež informoval, že začiatkom februára začne na ministerstve hĺbkový audit Najvyššieho kontrolného úradu, aby preveril stovky ľudí zamestnaných na dohodu na ministerstve.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR