Novou štátnou tajomníčkou envirorezortu je Matečná, exministerka spájaná s kauzou Dobytkár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hovorme o jedle, Gabriela Matečná
Exministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 6. februára, 11:42

Novou štátnou tajomníčkou Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR sa stala Gabriela Matečná. Na utorkovom rokovaní to schválila vláda. Vládny kabinet tiež odsúhlasil, že envirorezort bude mať troch štátnych tajomníkov.

„V odôvodnených prípadoch, najmä ak ide o viacodvetvové ministerstvá alebo o ministerstvá so značným rozsahom úloh, môže vláda určiť, že na ministerstve pôsobia viacerí štátni tajomníci. Minister určí, v ktorých otázkach a v akom poradí ho štátni tajomníci zastupujú,“ cituje príslušnú legislatívu predložený materiál. Matečná sa funkcie ujíma 6. februára.

Exministerka spájaná s kauzou Dobytkár

Matečná bola v minulosti ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, krátko bola poverená i vedením rezortu školstva. Pôsobila tiež v Slovenskom pozemkovom fonde či Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Jej meno bývalo skloňované v súvislosti s kauzou Dobytkár.

Na post štátnej tajomníčky ju nominovala Slovenská národná strana (SNS), minister životného prostredia Tomáš Taraba túto nomináciu rešpektuje. Matečná by sa v rámci envirorezortu mala venovať najmä agende zahraničných vzťahov a bilaterálnej spolupráci.

Dankova SNS za Matečnou stojí

Podľa šéfa envirorezortu Tarabu je obsadzovanie štátnych tajomníkov predovšetkým politickým rozhodnutím jednotlivých strán. Slovenská národná strana si za svojou politickou nomináciou podľa hovorkyne Zuzany Škopcovej pevne stojí.

„Pani Matečná čelila v uplynulých troch rokoch nielen mediálnej šikane, ale aj dôkladným previerkam, ktorých výsledkom je, že orgány činné v trestnom konaní nenašli žiadne jej pochybenia. SNS uznáva prezumpciu neviny a nič nebráni tomu, aby pani Matečná zastávala pozíciu štátnej tajomníčky na ministerstve životného prostredia. SNS oceňuje, že pán minister Taraba nomináciu strany akceptoval,“ povedala Škopcová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela MatečnáTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSlovenský pozemkový fond (SPF)SNS Slovenská národná strana