Takáč sa stretol s maďarským ministrom pôdohospodárstva, venovali sa vyplácaniu priamych platieb aj cenám potravín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Takáč, Nagy
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč a maďarský minister pôdohospodárstva István Nagy. Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč počas zahraničnej pracovnej cesty v Maďarsku rokoval s maďarským ministrom pôdohospodárstva Istvánom Nagyom.

Ministri na bilaterálnom stretnutí vyzdvihli silné väzby, fungujúcu spoluprácu ako aj presadzovanie spoločných pozícií v budúcnosti s ohľadom na blížiace sa predsedníctvo Maďarska v Rade EÚ, ktoré prevezme 1. júla 2024.

Riešili aj vysoké ceny potravín

Ministri sa venovali otázke vyplácania priamych platieb. Podľa vyjadrenia maďarského ministra Istvána Nagya je pre nich nový Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky výzvou. Témou bolo aj riešenie vysokých cien potravín.

Na Slovensku máme v obchodných reťazcoch 40 percent slovenských potravín, v Maďarsku je to 75 až 80 percent. Máme čo dobiehať,“ povedal Richard Takáč.

Ministri sa zhodli na dôležitosti presadzovania spoločných záujmov na úrovni Európskej únie v strategických otázkach, medzi ktoré patrí aj dovoz ukrajinských agrokomodít do EÚ.

Obmedzenie dovozu z Ukrajiny

Minister Richard Takáč zdôraznil, že solidarita voči Ukrajine je namieste, no rovnako opodstatnené je obmedzenie dovozu, ako aj platnosť prijatého národného zákazu v Slovenskej republike, keďže dovozy ohrozujú konkurencieschopnosť slovenských producentov a vedú k strate ich tradičných odbytových miest a kontraktov.

Ako ďalšiu oblasť spolupráce označil minister poľovníctvo. „Nástroje a opatrenia, overené v praxi v podmienkach Maďarska, by mohli poslúžiť ako inšpirácia a dôležitý námet pri tvorbe nového zákona a poľovníctve. Pripravovaný návrh zákona by mal v prvom rade vyriešiť vysoké stavy raticovej zveri a viesť k zníženiu škôd spôsobovaných zverou v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve, ktoré predstavujú problém aj v Maďarsku,“ uviedol Richard Takáč.

Na bilaterálnom stretnutí sa zúčastnil aj veľvyslanec SR v Maďarsku Pavol Hamžík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe István NagyPavol HamžíkRichard Takáč
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRRada Európskej únie