Mimoodvolacie konania v súvislosti s plánovaným prieskumným geotermálnym vrtom v Tatranskej Lomnici na Ministerstve životného prostredia SR stále pokračujú a nie sú právoplatne ukončené. Pre agentúru SITA to uviedlo tlačové oddelenie rezortu. Dôvodom je podľa neho skutková náročnosť a zložitosť pojednávaných vecí a potreby ich komplexného posúdenia.
Pochybné rozhodnutia rezortu
Pochybnosti vyvolalo predĺženie platnosti prieskumného územia pre súkromnú spoločnosť zo strany samotného rezortu, ako aj zákonnosť rozhodnutia, podľa ktorého sa navrhovaná činnosť nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).
Upozorňovali na to viacerí tatranskí aktivisti. Minister envirorezortu Ján Budaj dal preto vlani v lete pokyn na preskúmanie zákonnosti oboch rozhodnutí v mimoodvolacom konaní.
Litera zákona nebola naplnená
Popradská spoločnosť chce v Tatranskej Lomnici realizovať hydrogeologický vrt do hĺbky 500 metrov. Overiť ním chce možnosť zachytenia termálnej vody s predpokladanou ložiskovou teplotou od 20 do 25 stupňov Celzia. V minulosti získala štvorročné povolenie na hľadanie geotermálnej vody, následne požiadala o predĺženie takzvaného hľadacieho obdobia o ďalšie štyri roky. Povolenie jej rezort udelil.
Budaj priznal zlyhanie pri geotermálnom vrte v Tatranskej Lomnici, ministerstvo začalo mimoodvolacie konanie (video)
Geologický zákon umožňuje predĺženie povolenia o ďalšie štyri roky za predpokladu, že spoločnosť už do hľadania zdrojov geotermálnej vody investovala 70 percent rozpočtu. Dokumenty, ktoré spoločnosť doložila, však podľa Budaja nedokladujú vynaloženie finančných prostriedkov, ale objednávku služieb, ktoré majú byť vykonané v budúcnosti, uviedol vlani v auguste. Šéf envirorezortu si myslí, že tak nebola naplnená litera zákona a celú situáciu považuje za zlyhanie ministerstva.
Technológia môže byť škodlivá
Zároveň nebolo pri udelení povolenia dostatočne dôsledne vykonané vyhodnotenie vplyvov hľadania geotermálnej vody na životné prostredie. Zistili to preskúmaním spisov z okresných úradov v Poprade a v Prešove. Technológia, akou spoločnosť hľadá geotermálnu vodu, môže byť podľa envirorezortu škodlivá pre životné prostredie.
Ministerstvo si posvieti na vrt geotermálnej vody v Tatranskej Lomnici, preverí zákonnosť rozhodnutí úradov
„Životné prostredie potrebuje geotermálnu energiu, ktorá je jednou z najčistejších energií, ale musí sa to udiať tak, aby neboli obmedzené práva iných občanov. Minister životného prostredia sa v tejto súvislosti rozhodol preskúmať správnosť postupu úradu vo veci geotermálneho vrtu v Tatranskej Lomnici nachádzajúcom sa v treťom stupni ochrany prírody Tatranského národného parku,“ pripomenul rezort vo vyjadrení pre SITA.
Formálny proces kontroly môže spochybniť doteraz vydané rozhodnutia ministerstva. V prípade, ak ministerstvo zistí porušenie zákona, môže nariadiť zrušenie týchto rozhodnutí alebo uložiť povinnosť dôkladne preskúmať navrhovanú činnosť v riadnom procese posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Búria sa aj miestni občania
Súkromná spoločnosť plánuje geotermálnu vodu využiť ako zdroj tepla v objekte Vila Széchényi. Odhad investičných nákladov na realizáciu vrtu je podľa zámeru približne 500-tisíc eur. Miestni však nesúhlasia, v Tatranskej Lomnici sa proti vrtu spisovala aj petícia.
Tatranci dlho upozorňujú na to, že vrt je plánovaný v tesnej blízkosti sídliska a neprimeraným spôsobom zasiahne do bežného života obyvateľov tejto časti Vysokých Tatier.
Ministerstvo životného prostredia si stojí za predĺžením platnosti na realizáciu vrtu v Tatrách
Firma sa vlani opierala o prvotné rozhodnutie ministerstva o predĺžení platnosti prieskumného územia. Vo vyjadrení pre SITA v júli 2021 poukázala na to, že rezort nezistil ani žiadne pochybenia v súvislosti s vynaloženými finančnými prostriedkami.