Parlament bude rokovať o prijatí osobitného zákona o Vysokých Tatrách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Národná rada SR bude na májovej schôdzi rokovať o prijatí osobitného zákona o meste Vysoké Tatry. Návrh predkladajú poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislí osobnosti (OĽaNO) Mária Šofranko, Jana Majorová Garstková a Peter Vons.

Dotácia zo štátneho rozpočtu

Mesto Vysoké Tatry sa o prijatie takéhoto zákona usiluje už roky. Zákon stanovuje povinnosť štátu poskytnúť mestu každoročne dotáciu zo štátneho rozpočtu v maximálnej výške 850-tisíc eur na určené účely.

„Toto ustanovenie je odôvodnené aj osobitným charakterom mesta Vysoké Tatry – mesta s malým počtom obyvateľov, veľkou rozlohou a osobitnými podmienkami ochrany,“ uviedli predkladatelia.

Zákon upravuje najmä vzťah štátu k mestu Vysoké Tatry, ktorého samospráva prevzala po decentralizácii veľkú časť zodpovednosti za rozvoj územia.

Sama však nemôže v plnom rozsahu zabezpečiť všetky úlohy k spokojnosti obyvateľov a návštevníkov, poukazujú predkladatelia návrhu.

Keďže lesné pozemky v katastri mesta sa nachádzajú na území Tatranského národného parku, sú v zmysle zákona lesmi osobitného určenia, a teda nepodliehajú dani z nehnuteľností.

Na daniach prichádza o 850-tisíc eur

Ich plocha pritom predstavuje približne 341 milióna metrov štvorcových. Mesto tak prichádza na daniach zhruba o 850-tisíc eur ročne. Túto sumu navrhujú poslanci mestu Vysoké Tatry nahradiť prostredníctvom každoročnej dotácie.

Žiadosť o dotáciu má samospráva podľa návrhu zákona podať ministerstvu financií najneskôr do 31. januára kalendárneho roka, na ktorý má byť poskytnutá.

V žiadosti uvedie sumu, ktorú požaduje, pričom jej výška nesmie presiahnuť zákonný limit. V nasledujúcom roku bude musieť mesto do 30. apríla predložiť správu o hospodárení s dotáciou. V prípade schválenie vstúpi zákon do platnosti 1. januára 2024.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Majorová GarstkováMária ŠofrankoPeter Vons
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti