Polícia sa so Slovenskou inšpekciou životného prostredia dohodla na užšej spolupráci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
polícia, policajné auto
Foto: ilustračné, www.facebook.com.

Polícia SR a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) sa dohodli na užšej spolupráci, ktorá by mala posilniť vymožiteľnosť práva v oblasti životného prostredia. SIŽP o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Prehĺbenie vzájomnej spolupráce sa týka troch oblastí – výmeny informácií, spoločných pracovných a vzdelávacích stretnutí a súčinnosti pri spolupráci.

Policajti pri kontrolách

„Zmluvu o spolupráci pri odhaľovaní a dokumentovaní deliktov proti životnému prostrediu“ podpísali policajný prezident Milan Lučanský a teraz už bývalý generálny riaditeľ SIŽP Róbert Ružička.

V prípadoch, kedy je možné predpokladať ohrozenie zdravia alebo života inšpektorov SIŽP, budú môcť sprevádzať kontrolu aj policajti, inšpektori však musia o súčinnosť požiadať najneskôr tri dni pred kontrolou.

V naliehavých prípadoch o súčinnosť môžu požiadať aj telefonicky alebo mailom, písomnú žiadosť musia podať do troch pracovných dní od vykonania kontroly.

Oba orgány sa v zmluve zároveň zaväzujú k vzájomnému poskytovaniu informácií, ich výmene z informačných systémov a zistených pri výkone činností, ktoré by mohli byt‘ podkladom pre ďalšie konanie druhej zmluvnej strany.

Pravidelné stretnutia

Polícia a SIŽP sa zároveň dohodli na organizovaní pravidelných pracovných stretnutí minimálne raz za pol roka. Tie budú prebiehať na úrovni Prezídia Policajného zboru, ústredia SIŽP a na úrovni inšpektorátov životného prostredia a krajských riaditeľstiev Policajného zboru.

Stretnutia budú venované vzájomnej výmene informácií a zosúlaďovaniu spoločných pracovných postupov, oba orgány plánujú aj organizovanie spoločných školení za účelom zefektívnenia ochrany životného prostredia.

Polícia a SIŽP zmluvu podpísali 1. apríla, kedy bol generálnym riaditeľom SIŽP ešte Róbert Ružička. Ten následne požiadal o uvoľnenie z dôvodu svojho odchodu do zahraničia.

Novým generálnym riaditeľom inšpektorov životného prostredia sa stal Ján Jenčo, ktorého v piatok 15. mája menoval do funkcie minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan LučanskýRóbert Ružička
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia