Poľnohospodári na Slovensku vykázali za minulý rok rekordný zisk, zarobili stovky miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Poľnohospodárstvo na Slovensku dosiahlo za minulý rok podľa predbežných údajov rekordný zisk na úrovni 347 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2021 sa jeho hodnota takmer zdvojnásobila. Oproti päťročnému priemeru za roky 2017 až 2021 bol vlaňajší zisk poľnohospodárov takmer trojnásobný. Vyplýva to zo správy o poľnohospodárstve a potravinárstve na Slovensku za rok 2022, ktorú rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka predložil do pripomienkového konania.

Rastlinné aj živočíšne výrobky

Za vlaňajším rekordným ziskom poľnohospodárov stál výrazný rast tržieb za výrobky živočíšneho pôvodu takmer o štvrtinu, ako aj výrazný rast tržieb za výrobky rastlinného pôvodu takmer o pätinu. „Významnú úlohu v ekonomike poľnohospodárskych podnikov mali podpory, bez ktorých by bola väčšina podnikov stratová,“ upozornil rezort pôdohospodárstva.

Pomohla aj Európska únia

Celkový objem finančnej podpory slovenskému poľnohospodárstvu sa pritom medziročne znížil o 7,5 % na 737 miliónov eur. Na tejto sume mali zdroje Európskej únie 57-percentný podiel. Podiel celkových podpôr na výnosoch v rámci poľnohospodárstva sa medziročne znížil na 17,5 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR