Poľnohospodári zhodnotili meškanie platieb ako katastrofálny stav, budú od súčasnej vlády žiadať finančnú kompenzáciu (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPPK
Mimoriadne rokovanie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory s vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou dňa 13. marca 2024. Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Z dôvodu meškajúcich priamych platieb bude Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) požadovať od súčasnej vlády SR finančnú kompenzáciu nákladov.

V stredu o tom informoval predseda SPPK Emil Macho po stretnutí s vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA).

Komora zároveň na pôde ministerstva zhodnotila meškanie platieb ako katastrofálny stav, do akého sa odvetvie dostalo. Macho doplnil, že v sektore chýba viac ako 300 miliónov eur, na ktoré majú poľnohospodári po splnení kritérií nárok z Európskej únie.

Poľnohospodárske podniky dnes namiesto bežného fungovania riešia, odkiaľ zabezpečia finančné zdroje. Namiesto nárokovateľných európskych platieb, ktoré podľa všetkého získajú z PPA až o 2-3 mesiace, dnes vybavujú úvery z bánk a rátajú úroky. Predstavenstvo SPPK je jednoznačne presvedčené, že v súčasnej situácii je jediné riešenie žiadať od vlády SR finančnú kompenzáciu,“ dodal Macho a doplnil, že nielen poľnohospodári, ale aj vysokí predstavitelia rezortu boli uvedení do omylu, keď ešte na jeseň minulého roku boli zo strany PPA uisťovaní o tom, že priame platby sa vyplatia v štandardnom termíne, resp. začiatkom roka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Macho
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora