Farmárom či potravinárom môže prepadnúť takmer 400 miliónov eur, Takáč skritizoval amatérske vlády Matoviča i Hegera (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MPRV: Vyplácanie priamych platieb poľnohospodárom
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. marca, 13:40

Slovensko má využiť z prostriedkov Európskej únie v Programe rozvoja vidieka do konca budúceho roka necelú miliardu eur. Z toho do konca tohto roka je potrebné využiť skoro 400 miliónov eur.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) v piatok informoval, že ak tieto peniaze nevyčerpáme, budeme ich musieť vrátiť do Bruselu. Slovensko podľa neho patrí k najhorším vo využívaní eurozdrojov v agropotravinárskom sektore v rámci EÚ.

Nízka úroveň čerpania

Z celkovej alokácie v uvedenom programe takmer 2,3 miliardy eur je z európskych financií vyčerpaných bezmála 63 %, čiže zhruba cez 1,4 miliardy eur.

Agrominister kritizoval za nízku úroveň čerpania predchádzajúce vlády od roku 2020, ale zároveň uviedol, že spolu s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) urobia všetko pre to, aby neprepadli žiadne prostriedky EÚ.

Takáč sa posťažoval, že napriek novému programovému obdobiu a Spoločnej poľnohospodárskej politiky, vrátane Programu rozvoja vidieka, sa musia zaoberať ešte využitím financií z predošlého obdobia do konca budúceho roka.

Máme fakt veľký problém

„To, čo nám zanechali naši predchodcovia, spôsobilo to, že musíme spraviť všetko pre to, aby sme dokázali vyčerpať finančné prostriedky, ktoré nám ich amaterizmom a neschopnosťou zanechali. Máme fakt veľmi veľký problém,“ uviedol Takáč.

Finančné prostriedky EÚ pre poľnohospodárov a potravinárov v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky sú podľa neho špecifické, nemožno ich presunúť ako pri tradičných eurofondoch.

„Sme v situácii, že keď ich nebudeme vedieť vyčerpať, o ne prídeme. Termín na podávanie posledných žiadostí o platbu je v júni 2025. Ani rok a pol nemáme na to, ako tieto finančné prostriedky budeme vedieť vyčerpať,“ upozornil minister.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

PPA nemala rok akreditáciu

Takáč pripomenul, že za vlád Smeru bolo v Programe rozvoja vidieka čerpanie zhruba každý rok vyše 200 miliónov eur. Podľa neho po príchode vlády na čele s bývalým hnutím OĽaNO v roku 2020 sa čerpanie v tomto programe znížilo na 100-120 miliónov eur ročne.

Ako podotkol, to bolo spôsobené aj tým, že vtedajší minister pôdohospodárstva Ján Mičovský zobral akreditáciu PPA na rok, čo nemusel urobiť. Takáč uviedol, že za predošlých troch agroministrov od roku 2020, teda za tri a pol roka, sa z Programu rozvoja vidieka vyčerpalo zhruba 550 miliónov eur.

„My sme v situácii, že za necelé dva roky musíme vyčerpať necelú jednu miliardu eur. Kladiem si otázku, či to Pôdohospodárska platobná agentúra dokáže,“ poznamenal minister.

Výzva pre žiadateľov

Tvrdí, že majú nachystaných množstvo opatrení ako zjednodušenie legislatívnych procesov, odbúranie byrokracie či nastavenie externej pomoci, aby zvyšné prostriedky vyčerpali.

Na PPA je aktuálne asi štyritisíc zazmluvnených projektov v celkovom objeme 562 miliónov eur. „Tento rok potrebujeme zaplatiť poľnohospodárom a potravinárom na projektoch skoro 400 miliónov eur. Nachádzame sa na sume 56 miliónov eur,“ priblížil Takáč.

Zároveň vyzýva zazmluvnených žiadateľov, aby nečakali s podávaním žiadostí o preplatenie a boli ukončené projekty, aby peniaze neprepadli.

Simon kritizuje Takáča

Bývalý agrominister Zsolt Simon (aktuálne predseda Maďarského fóra) zareagoval tým, že Takáč by mal namiesto výhovoriek problémy skutočne riešiť.

Vyzval ho, aby už ďalej nemrhal drahocenným časom a problémy rezortu okamžite riešil miesto vypísania ďalšej nezmyselnej výzvy pre vyvolených.

Súčasný minister podľa Simona od svojho vymenovania premrhal takmer päť mesiacov a hrozbu prepadnutia 400 miliónov eur neriešil.

Štvrtý generálny riaditeľ PPA

„Pričom riešenie existovalo! Stačilo nariadiť, aby z vyhodnotených projektov z roku 2022 pristúpili k podpisovaniu zmlúv. Po takomto kroku hrozba prepadnutia prostriedkov by bola už násobne nižšia, ak nie nulová,“ uviedol exminister.

Zároveň upozornil, že Takáč vymenoval už štvrtého generálneho riaditeľa PPA , čo tiež v značnej miere prispelo k hrozbe prepadnutia prostriedkov z EÚ. „Rovnako to nepomohlo ani procesu vyplácania priamych platieb,“ myslí si Simon.

Dodal, že minister vrátil do rezortu niektorých ľudí, za ktorých fungoval systém Dobytkár spájaný s korupciou a klientelizmom, pričom spomenul predsedu jeho poradcovského zboru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaPPA Pôdohospodárska platobná agentúra