Pre znečistenie Malého Dunaja hrozí pôvodcovi sankcia až do 165-tisíc eur

potápači, Dunaj, Budapešť
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v týchto dňoch vyšetruje príčinu úhynu rýb na vodnom toku Malý Dunaj. Mimoriadne zhoršenie vôd sa prejavilo uplynulý týždeň na rieke pri obci Most pri Bratislave.

Pôvodca znečistenia

Ako informoval odbor komunikácie ministerstva životného prostredia, inšpekcia na základe podnetu verejnosti vykonala obhliadku na mieste a ako pôvodcu znečistenia určila Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, a.s., ktorá prevádzkuje ústrednú čistiareň odpadových vôd vo Vrakuni.

Z čistiarne Vrakuňa unikol čistiarenský kal a nečistené odpadové vody. SIŽP zdokumentovala znečistenie na úseku niekoľkých kilometrov.

Na jeho následky uhynulo aj značné množstvo rýb a vodných živočíchov. Pri vyšetrovaní príčin vzniknutého zhoršenia vôd nadobudla inšpekcia podozrenie na viacero možných nedostatkov pri prevádzkovaní čistiarne.

Kal zo splaškov

Dôvodom úniku kalu zo splaškov do rieky mohli byť intenzívne búrky a prívalové dažde v lokalite čistiarne, ktoré však podľa ministerstva životného prostredia nie sú ospravedlnením pre opakované znečistenie rieky.

Pre podobné situácie slúži manipulačný poriadok, ktorý určuje presný postup ako konať, aby sa škody na životnom prostredí nestali alebo minimalizovali.

Finančná sankcia

Preverovanie Inšpekcie životného prostredia bude predmetom podrobnejšej kontroly v čistiarni po ukončení aktuálneho mimoriadneho znečistenia vôd.

Pôvodcovi znečistenia hrozí finančná sankcia až do výšky 165-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BVS Bratislavská vodárenská spoločnosťMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia