Progresívci aj Demokrati kritizujú nomináciu Olexu. Náš najstarší národný park nemôže viesť usvedčený pytliak, hovorí Stohlová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PS: Pri ochrane ŽP nebude čakať 100 dní
Podpredsedníčka výboru a poslankyňa PS Tamara Stohlová. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Strana Demokrati dlhodobo upozorňuje na problematickú nomináciu Petra Olexu za riaditeľa Tatranského národného parku (TANAP).

Fatálne zlyhanie ministra Tarabu

„V ochrane prírody ide o absolútne neznáme meno. Jeho jedinými predpokladmi na výkon práce sú, že kandidoval za stranu Život a susedstvo so štátnym tajomníkom rezortu Filipom Kuffom. Peter Olexa neponúkol verejnosti žiadnu víziu rozvoja TANAPu. Naopak, prichádza s kontroverznými návrhmi, ako chov losov či budovanie parkovacích miest. To, že nelegálne zastrelil chráneného vlka dravého je definitívnym potvrdením, že v tejto funkcii nemá čo robiť,” zhodnotil Michal Kiča, expert na životné prostredie a člen predsedníctva strany Demokrati.

„Vnímam to ako fatálne zlyhanie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. Ten je buď naozaj totálne neschopný, keďže si nedokáže ani len preveriť minulosť svojich nominantov, alebo o tom vedel a tým pádom je to prejav absolútnej arogancie,” zdôraznil Kiča ohľadom Olexovej pytliackej minulosti.

Usvedčený pytliak

Progresívne Slovensko vyzýva riaditeľa Tatranského národného parku Petra Olexu na odstúpenie. „Náš najstarší národný park nemôže viesť usvedčený pytliak“, vyhlásila podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová. Hnutie označilo za nemysliteľné to, aby človek, ktorý bol schopný pytliačiť na vlka, teraz tvoril víziu najvýznamnejšieho národného parku v krajine.

„Aká bude tá vízia, riaditeľská poľovačka v Tichej doline?” pýta sa europoslanec a ekológ Michal Wiezik. „Zistenie o preukázateľnom pytliačení na vzácneho vlka je pre riaditeľa Olexu diskvalifikačné, preto žiadame jeho odstúpenie. V prípade, že sa k tomuto kroku neodhodlá sám, budeme to žiadať od ministra Tarabu a v prípade potreby k tomu zvoláme aj výbor,” uzavrela Stohlová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip KuffaMichal KičaMichal WiezikPeter OlexaTamara StohlováTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie DemokratiProgresívne Slovensko (PS)TANAP Tatranský národný parkVýbor Národnej rady SR