Prokurátor podal protest v súvislosti s kolaudáciou Vlčanovej skládky v Iži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Samuel Vlčan
Exminister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR vyhovel protestu prokuratúry vo veci kolaudácie skládky tuhého komunálneho odpadu v obci Iža neďaleko Komárna.

Ide o skládku spoločnosti Reko Recycling s.r.o. spoluvlastnenú bývalým ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuelom Vlčanom, ktorá sa dostala do širšieho povedomia po získaní eurofondovej dotácie vo výške 1,4 milióna eur. Pre kauzu odišiel Vlčan z funkcie ministra.

Skládka tuhého komunálneho odpadu v obci Iža

Prokurátor Krajskej prokuratúry Nitra podal protest vo veci kolaudácie stavby Skládka tuhého komunálneho odpadu v obci Iža (3. etapa 2. časť) z dôvodu, že neboli splnené zákonné podmienky pre vydanie rozhodnutia o povolení užívať túto skládku. Poukázal na porušenie stavebného zákona a správneho poriadku v rozhodnutí obce Iža, ktorá podľa neho konala v rozpore so zákonom.

V spise nebol dôkaz o tom, že stavba bola zrealizovaná v súlade s projektovou dokumentáciou overenou v stavebnom konaní. Projektová dokumentácia overená v stavebnom konaní vedenom v roku 1994 sa v spise navyše ani nenachádzala, pričom obec ju nemala a ani nemá k dispozícii.

„Zároveň na parcele, na ktorej mala byť podľa prokurátorom napadnutého kolaudačného rozhodnutia umiestnená skládka, sa už nachádza iná stavba. Rozhodnutie tiež obec vydala bez toho, aby v ňom boli úplne opísané skutkové okolnosti,“ informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Požiadavky krajskej prokuratúry

Ako ďalej dodala, oprávnenosť požiadaviek Krajskej prokuratúry Nitra potvrdil Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR, ktorý dal prokurátorovi za pravdu.

„Zároveň v tejto veci prebieha na Slovenskej inšpekcii životného prostredia, ústredí v Bratislave, konanie o ďalšom proteste prokurátora Krajskej prokuratúry Nitra proti integrovanému povoleniu na prevádzkovanie tejto skládky,“ povedala Drobová.

Inšpekcia zatiaľ prvostupňovým rozhodnutím z 13. decembra 2023 vyhovela protestu prokurátora a zrušila rozhodnutie Inšpektorátu životného prostredia Bratislava o integrovanom povolení pre prevádzku skládky v Iži.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Samuel VlčanZuzana Drobová
Firmy a inštitúcie Generálna prokuratúra SRReko RecyclingÚrad pre územné plánovanie a výstavbu