Skládky v Seredi a Hlohovci si vyžadujú naliehavý zásah, uviedol minister Budaj po ich prehliadke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Najlepšou pomocou pri riešení environmentálnych záťaží v Trnavskom kraji sú podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) aktívni občania.

Povedal to po prehliadke skládky odpadov Vlčie hory a skládky lúženca v Seredi, na ktoré ho priviedol trnavský župan Jozef Viskupič. Obe označil za také, ktoré si vyžadujú naliehavý zásah už v najbližších mesiacoch.

Mladí ľudia nechcú žiť v chorej krajine

„Len aktívni občania môžu podporiť riešenie takých problémov, pred ktorými všetci pchali hlavy do piesku. Za tridsať rokov sa mnohé veci nielenže nezlepšili, ale zhoršili. Mnohí politici sa zaujímali o svoje politické prežitie a neriešili príliš zložité, príliš nepríjemné a príliš špinavé problémy,“ povedal Budaj.

Mladá generácia už podľa neho nechce žiť v chorej krajine, preto treba envirozáťaže z minulosti naliehavo riešiť.

Stretnutie s aktívnymi občanmi

V Seredi minister Budaj stretol aktívnych občanov, ktorí len nedávno rozbehli petíciu s požiadavkami na vypracovanie analýzy právneho stavu skládky lúženca, monitorovania kvality ovzdušia, podzemných vôd a pôdy, aj na vypracovanie komplexného projektu rekultivačných a sanačných opatrení, ako aj ich spustenie v čo najkratšom čase.

Po bývalom štátnom podniku Niklová huta zostala v Seredi skládka lúženca s hmotnosťou šesť miliónov ton a výškou do 40 metrov.

Budajova osobná návšteva skládky

Primátor Hlohovca Miroslav Kollár (Za ľudí) v prípade skládky Vlčie hory, na ktorú sa dostal aj nebezpečný odpad, ocenil, že Ján Budaj je prvým ministrom životného prostredia, ktorý sa prišiel priamo na miesto aj osobne pozrieť.

Na skládke je viac ako 200-tisíc metrov kubických odpadu, vrátane niekoľkých tisícok metrov kubických nebezpečného odpadu. Pred dvoma rokmi na skládke zasahovala polícia a zasadal kvôli nej aj krízový štáb Okresného úradu v Hlohovci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajJozef ViskupičMiroslav Kollár
Firmy a inštitúcie TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)