Slovensko by malo mať štátny turistický register, turistické trasy a ich značenie má upravovať nový zákon

turistická značka, les
Foto: ilustračné, Getty images

Turistické trasy a ich značenie na Slovensku by mal od začiatku budúceho roka upravovať nový zákon.

Vzniknúť by mal nový Štátny register turistických informačných miest smerovníkov a trás, ktorý bude novým informačným systémom verejnej správy. Jeho správcom a prevádzkovateľom bude rezort školstva.

Pribudne aj QR kód

Všetky relevantné údaje o turistických trasách tak budú zverejnené na jednom mieste a prístupné verejnosti. Vyplýva to z návrhu zákona o turistických trasách, ktorý do parlamentu predložili poslanci NR SR za strany SaS a OĽaNO.

Legislatívny návrh zavádza aj inovatívne informatické nástroje, napríklad QR kód, ktorý uľahčí používanie turistických trás verejnosti.

Na zaistenie bezpečnosti bude turistický register obsahovať aj informácie o turistických trasách, na ktorých je sprevádzanie povolené iba osobám podľa osobitných predpisov.

„Cieľom návrhu zákona je predovšetkým vytvoriť doposiaľ neexistujúci jednotný právny rámec pre problematiku turistických trás a turistického značenia, zaviesť jednotný turistický register a upraviť proces zápisu údajov do tohto registra,“ uviedli koaliční poslanci. Podľa nich môže nový zákon uľahčiť budovanie turistických trás vo verejnom záujme.

Chýbala účinná úprava

„Doteraz platná a účinná právna úprava na danom úseku chýbala a problematika turistických trás bola upravená nedostatočne, len parciálne v osobitných právnych predpisoch,“ zdôraznili.

Návrh zákona upravuje aj práva a povinnosti osôb pohybujúcich sa po turistických trasách. Pri porušení povinností zákon predpokladá uloženie primeraných sankcií vzhľadom na závažnosť, spôsob a rozsah protiprávneho konania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom